Cijene nafte nastavile su uzlazni trend i u četvrtak se na londonskom tržištu probile iznad 69 dolara po barelu, potaknute istodobnim poremećajima u opskrbi iz crnomorskih i mediteranskih luka te znakovima snažne potrošnje goriva u Sjedinjenim Državama.
• Brent za isporuku u rujnu poskupio je 98 centi, na 69,49 dolara. • Američki WTI skočio je 1,10 dolara, na 66,35 dolara.
Skladišta u SAD-u prazne se brže od očekivanog: zalihe sirove nafte pale su prošli tjedan za 3,2 milijuna barela, a benzina za dodatnih 1,9 milijuna. „Potražnja će biti u fokusu jer smo na vrhuncu ljetne sezone vožnje pa će promjene utjecati na rafinerijske marže”, rekao je Janiv Shah iz Rystada.
EU-ove sankcije ruskoj nafti dižu i europske cijene dizela. Šef TotalEnergiesa Patrick Pouyanne upozorio je da se dizel optimalno dobiva iz teške sirove nafte, koje sada manjka: „Dizel je bolje proizvoditi preradom teške sirove nafte”, istaknuo je, dodavši kako su tržište preplavile lakše vrste, osobito američka nafta iz škriljevca.
Na strani ponude situaciju kompliciraju kratkotrajni zastoji:
• U turskoj luci Ceyhan BP je privremeno stopirao utovar azerbajdžanske nafte nakon što su u dijelu spremnika pronađeni tragovi organskih klorida. • U ruskim lukama na Crnom moru nakratko je obustavljen ukrcaj kazahstanske nafte jer tankeri po novom zakonu moraju dobiti odobrenje ruske obavještajne službe; isporuke su kasnije nastavljene.
Ceyhan i Novorosijsk dnevno plasiraju oko 2,5 % globalnih naftnih pošiljki, pa trgovci pomno prate svaki signal o nastavku normalnog prometa.
OPEC-ova referentna košarica u srijedu je vrijedila 70,31 dolar i ostala gotovo nepromijenjena.
Rast cijena, potaknut istodobnim poremećajima na ključnim rutama i snažnim američkim apetitom za gorivom, podsjeća koliko je tržište osjetljivo na svaku pukotinu u lancu opskrbe.