RIJEKA – Ugledni molekularni biolozi Ivan Đikić sa Sveučilišta Goethe u Frankfurtu i Igor Štagljar sa Sveučilišta u Torontu sinoć su u riječkom programu „Skeptici u pubu” predstavili najnovija postignuća u borbi protiv tumora.
Prof. dr. Đikić naglasio je da je istraživačka zajednica dosad uspjela ciljano blokirati tek 20 posto proteina odgovornih za bolesti, no s potpuno novim kemijskim lijekovima – takozvanim degradatorima – taj bi se udio mogao podići na 40, 60 ili čak više posto. „Kada ih razgradite, tumori više ne mogu stvoriti rezistenciju”, istaknuo je, dodajući da je trenutačno u tijeku više od 30 kliničkih ispitivanja koja se oslanjaju na ovu metodu.
Osvrnuo se i na revoluciju imunoterapije: danas se, primjerice, 40 posto oboljelih od melanoma potpuno izliječi jednom jedinom dozom, dok je prije petnaestak godina ta dijagnoza značila smrt u roku od godinu dana. Unatoč napretku, tumori se i dalje prilagođavaju, pa je brži razvoj dijagnostičkih alata presudan za uspjeh budućih terapija.
Prof. dr. Štagljar podsjetio je da su tumori drugi najčešći uzrok smrti u zapadnim zemljama, pa tako i u Hrvatskoj, gdje je prije dvije godine od različitih oblika raka preminulo 13 000 ljudi. Kao dodatni proboj istaknuo je uporabu umjetne inteligencije u dizajniranju lijekova: „Putem umjetne inteligencije možemo stvoriti prototip lijeka za svega dva do tri mjeseca, a za to nam inače treba šest do osam godina.”
Obojica znanstvenika poručila su da su nove terapije na pragu kliničke primjene, a svoje predavanje posvetili su ponajprije mladima, želeći ih ohrabriti da se upuste u zahtjevnu, ali i iznimno uzbudljivu karijeru u znanosti.