Žito grupa postala je većinski vlasnik tvrtke Agro-Tovarnik, čime je nastavila strategiju širenja u primarnoj poljoprivredi i prehrambenoj proizvodnji. Ugovorom potpisanim sa sadašnjim udjeličarima Žito je dobio kontrolu i nad tvrtkom Arator iz Lovasa, sto postotnim vlasništvom Agro-Tovarnika.
Ključne brojke • Agro-Tovarnik i Arator obrađuju više od 3 500 hektara zemljišta, a zajedno s kooperantima upravljaju s gotovo 10 000 hektara ratarske proizvodnje. • Na poljima se uzgajaju pšenica, kukuruz, suncokret, soja i šećerna repa za Šećeranu u Županji. • Farma u Lovasu broji oko 400 muznih krava (ukupno 900 grla) i godišnje daje 3,5 milijuna litara mlijeka koje se isporučuje Vindiji. • Skladišni kapaciteti iznose 28 000 tona žitarica i uljarica. • Agro-Tovarnik zapošljava 72 radnika, Arator još 48.
„Riječ je o tvrtki s dugom tradicijom, a ova se akvizicija uklapa u dugoročnu strategiju Žito grupe”, izjavio je član Uprave Žita Mato Božić.
Direktor Agro-Tovarnika Miroslav Knežević pojašnjava da mali udjeličari zadržavaju 26 posto vlasništva te da je odluka o prodaji donesena zbog atraktivne ponude i želje da se pokrene „investicijski bum” na istoku Hrvatske. „S velikom domaćom prehrambenom korporacijom dodatno ćemo investirati, zaposliti nove ljude i zadržati mlade podizanjem životnog standarda”, rekao je Knežević, najavivši prioritetne projekte navodnjavanja i izgradnju nove farme u Lovasu.
Dolazak svježeg kapitala Preuzimanje Agro-Tovarnika uslijedilo je neposredno nakon što je Žito grupa zaključila najveću inicijalnu javnu ponudu neke privatne hrvatske kompanije. U razdoblju od 27. lipnja do 9. srpnja upisano je 6 403 950 dionica po cijeni od 20,30 eura, što je donijelo 130 milijuna eura novog kapitala. U priopćenju se navodi da akvizicija, unatoč veličini, ne predstavlja znatnu promjenu brutovrijednosti prema važećoj regulativi o prospektu uoči očekivanog uvrštenja dionica na burzu.
S novim vlasničkim udjelom u Agro-Tovarniku Žito grupa jača svoju poziciju jednog od najvećih domaćih igrača u poljoprivredno-prehrambenom sektoru i najavljuje daljnje ulaganje u tehnologiju, navodnjavanje i modernizaciju stočarske proizvodnje na istoku zemlje.