Udruga Franak oštro je reagirala na vijest Državnog odvjetništva da je Hrvatska izgubila arbitražu koju je u Washingtonu pokrenula francuska Societe Generale, nekadašnja vlasnica Splitske banke (danas OTP). Arbitražni sud, osnovan na temelju bilateralnog sporazuma Francuske i Hrvatske o zaštiti ulaganja, presudio je da država mora platiti približno 30 milijuna eura odštete, zateznih kamata i troškova postupka zbog konverzije kredita iz švicarskih franaka.
Udruga tvrdi da ta presuda „nije primjenjiva u EU-u” jer Europska unija ne priznaje nadležnost washingtonskog suda. Podsjećaju da je u domaćem kolektivnom postupku valutna klauzula u CHF-u proglašena ništetnom, dok sama konverzija, kako ističu, „nije stvorila trošak bankama nego im je čak smanjila preostale glavnice”.
„Republika Hrvatska ne smije uplatiti taj novac; to pravo Unije ne dopušta”, poručuju iz Franka i pozivaju Vladu da iskoristi sve pravne lijekove, uključujući moguće kaznene prijave protiv OTP-a i drugih banaka zbog nepoštenih CHF kredita.
Udruzi je neprihvatljivo da se, kako kažu, „nasjeda na manipulativne trikove bankarskih interesa”, te očekuju da država zaštiti i vlastite i interese građana. Kao primjer navode slučaj iz Francuske u kojem je tamošnje tužiteljstvo kazneno gonilo banku zbog sličnih kredita.
Franak je i Vrhovnom sudu uputio apel da konačno omogući puno obeštećenje potrošačima s konvertiranim kreditima. Podsjećaju da bi, da je Visoki trgovački sud još 2014. potvrdio presudu suca Radovana Dobronića, „konverzije uopće ne bi bilo, a opljačkani građani već bi bili obeštećeni”. Sudsku vlast prozivaju zbog „enormne odgovornosti” i izostanka jasnog pravnog stava o pravima potrošača.
Time se pritisak na Vladu i pravosuđe dodatno pojačava uoči odluke hoće li Hrvatska platiti 30 milijuna eura ili se upustiti u novu pravnu bitku s francuskom bankom.