Trumpova vlada proširila je u četvrtak kampanju protiv saveznih država i gradova koji se protive njezinoj migrantskoj i socijalnoj politici, najavivši tri paralelna poteza:
- tužbu protiv grada New Yorka zbog takozvanih „sanctuary” odredbi;
- izvršnu uredbu kojom se lokalnim vlastima olakšava uklanjanje beskućnika s ulica;
- moguću disciplinsku akciju protiv odvjetnika Ministarstva pravosuđa (DOJ) optuženih da su zanemarili sudske naloge u kontroverznoj deportaciji Venezuelaca.
„Sanctuary” pod povećalom
U tužbi podnesenoj saveznom sudu u Brooklynu, Trumpova administracija tvrdi da je niz njujorških zakona protuzakonit i da ometa provedbu saveznih propisa o imigraciji. Grad, navodi se u podnesku, svojim odredbama „onemogućava vladu da provede vlastite ovlasti za reguliranje migracija”.
Uredba „Ending Vagrancy and Restoring Order”
Istodobno je Bijela kuća objavila da će predsjednik potpisati uredbu kojom državama i gradovima otvara prostor za brže uklanjanje beskućnika s javnih površina i njihovo premještanje u "rehabilitacijske, tretmanske i druge ustanove". Dokument nalaže ministrici pravosuđa Pam Bondi da „poništi sudske presedane i okonča dogovorene nagodbe” koje ograničavaju takve intervencije.
Uredba obvezuje Bondi na suradnju s resorima zdravstva, stanovanja i prometa te usmjerava savezne dotacije onim sredinama koje „zabranjuju otvorenu konzumaciju droga, urbano kampiranje, tumaranje i skvotiranje" te prate lokacije seksualnih prijestupnika. Nije precizirano koliko će sredstava biti preusmjereno.
Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt poručila je da Trump „ispunjava obećanje da će ponovno učiniti Ameriku sigurnom“: „Uklanjanjem kriminalnih skitnica s ulica i preusmjeravanjem resursa prema programima za ovisnosti, osigurat ćemo sigurnost zajednica i pomoć onima kojima je potrebna”, navodi se u priopćenju.
Sporna deportacija Venezuelaca
Pred saveznim sucem Jamesom Boasbergom u Washingtonu vodi se odvojeni postupak zbog deportacije 252 venezuelanska državljanina koje je Trumpova administracija u ožujku poslala u zloglasni zatvor Cecot u Salvadoru, pozivajući se na rijetko korišteni Zakon o neprijateljskim strancima iz 18. stoljeća.
Boasberg je na ročištu upozorio da bi mogao pokrenuti disciplinski postupak protiv vladinih odvjetnika i uputiti ih odvjetničkim komorama, jer su navodno ignorirali njegove naloge o obustavi deportacijskih letova. „Procijenit ću zaslužuje li ponašanje državnih zastupnika upućivanje disciplinskim tijelima”, rekao je sudac.
Njegovu je sumnju, kazao je, dodatno ojačala prijava zviždača Ereza Reuvenija, bivšeg DOJ-ovog odvjetnika otpuštenog u travnju, koji tvrdi da je vodstvo ministarstva tri puta svjesno prekršilo sudske naredbe. Bondi je na mreži X Reuvenija nazvala „nezadovoljnim zaposlenikom” i „curiteljem informacija”.
Povratnici iz Cecota
Venezuelski deportirci su prošlog tjedna vraćeni kući u sklopu razmjene zatvorenika. Carlos Uzcátegui (33) opisao je boravak u Salvadoru kao „pakao” i „horor film”: „Tukli su nas, udarali nogama. Još uvijek imam modrice po trbuhu”, rekao je dok je grlio uplakanu suprugu i pastorku.
Neizvjesni pravni rasplet
Protiv Trumpove strategije sada se vode paralelne bitke – od parnica oko „sanctuary” politika, preko osporavanja nove uredbe o beskućnicima, do sudskog preispitivanja deportacijskih odluka. Presude u tim slučajevima oblikovat će opseg predsjedničke ovlasti i odnos savezne vlade prema gradovima koji drukčije vide migrantsku i socijalnu politiku.