Tajnu evakuacijsku operaciju, vrijednu oko 850 milijuna funti, britanska je vlada pokrenula kako bi spasila tisuće Afganistanaca čiji su osobni podaci nenamjerno objavljeni na internetu.
Greška iz veljače 2022.
• Dužnosnik britanskog Ministarstva obrane tada je „greškom” na internetskoj platformi objavio imena, prezimena i podatke za kontakt za 18 946 osoba koje su se prijavile za program Preseljenja i pomoći u Afganistanu (ARAP). • ARAP štiti Afganistance koji su radili za ili s Ujedinjenim Kraljevstvom i koji su, nakon povratka talibana na vlast 2021., izloženi mogućoj odmazdi.
Kašnjenje u otkrivanju curenja
• Ministarstvo obrane postalo je svjesno proboja tek u kolovozu 2023., kada su dijelovi baze podataka anonimno osvanuli u Facebook grupi. • Sudci su u lipnju 2024. procijenili da je između 80 000 i 100 000 ljudi – uključujući članove obitelji prijavitelja – potencijalno ugroženo „uznemiravanjem, mučenjem ili smrću” ako talibani dođu do tih informacija.
Tajna Rute odgovora u Afganistanu
• Kako bi umanjila rizik, vlada je u travnju 2024. pokrenula novi, strogo povjerljivi program preseljenja nazvan Route odgovor u Afganistanu. • Dosad je, prema internim procjenama, potrošeno oko 400 milijuna funti; konačni proračun trebao bi dosegnuti 850 milijuna, a dodatni milijuni predviđeni su za sudske troškove i odštete. • Tisuće pogođenih osoba već su prebačene u Ujedinjeno Kraljevstvo, dok se za preostale traže sigurni koridori i tranzitne točke izvan dohvata talibana.
Šteta za ugled i dodatni troškovi
Curenje je dodatno opteretilo Ministarstvo obrane, koje se ionako suočava s kritikama zbog kašnjenja u evakuaciji savezničkih Afganistanaca 2021. godine. Sada prijeti niz skupih tužbi zbog povrede privatnosti, a parlamentarni zastupnici traže objašnjenje za više od godinu dana zakašnjelu reakciju.
Iako Vlada ne otkriva detalje operacije, cilj je do kraja godine izvesti sve preostale rizične osobe na sigurno i time zatvoriti jednu od najsramotnijih epizoda britanske afganistanske misije.