Rusija je postala prva država koja je službeno priznala talibansku administraciju u Kabulu, primivši vjerodajnice novog afganistanskog veleposlanika u Moskvi.
„Vjerujemo da će čin službenog priznanja vlade Islamskog emirata Afganistana dati poticaj razvoju produktivne bilateralne suradnje između naših zemalja u raznim područjima”, priopćilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova.
Moskva najavljuje jačanje veza na polju sigurnosti, borbe protiv terorizma i suzbijanja trgovine drogom, ali i u energetici, prometu, poljoprivredi te infrastrukturnim projektima. Od 2022. Afganistan već uvozi ruski plin, naftu i pšenicu.
Afganistanski ministar vanjskih poslova Amir Khan Muttaqi pozdravio je odluku: „Cijenimo ovaj hrabar korak Rusije i, ako Bog da, poslužit će kao primjer i drugima.”
Nijedna druga država dosad nije formalno priznala talibane, koji su preuzeli vlast u kolovozu 2021. nakon kaotičnog povlačenja SAD-a. Kina, Ujedinjeni Arapski Emirati, Uzbekistan i Pakistan imenovali su veleposlanike u Kabulu, ali bez službenog priznanja režima.
Put do šireg međunarodnog priznavanja i dalje je zapriječen. Zapadne zemlje, ponajprije Sjedinjene Države, zamrznule su milijarde dolara afganistanske središnje banke i uvele sankcije visokim talibanskim dužnosnicima, dok diplomati naglašavaju da se stav neće promijeniti dok talibani ne ukinu oštra ograničenja ženskih prava. Režim je zatvorio srednje škole i sveučilišta za djevojke te im zabranio kretanje bez muškog skrbnika, uz tvrdnje da „poštuje ženska prava u skladu sa strogim tumačenjem islamskog prava”.
Rusija je 2003. proglasila talibane terorističkom organizacijom, no zabranu je ukinula u travnju ove godine. Predsjednik Vladimir Putin lani je talibane opisao kao saveznika u borbi protiv terorizma, ističući zajednički interes u suzbijanju Islamske države koja djeluje na području Afganistana.
Moskva vjeruje da će novo priznanje ojačati regionalnu sigurnost, dok Washington pomno promatra razvoj događaja koji bi mogao promijeniti ravnotežu moći u srednjoj Aziji.