Više od 400 općina i gradova prepustilo je Poreznoj upravi izdavanje rješenja za prošireni porez na nekretnine, pa će većina građana prve uplatnice dobiti krajem rujna. Ondje gdje su se lokalne vlasti odlučile same baviti naplatom, računi su već stigli – Vodice, Sveti Filip i Jakov te Opatija obavijesti su poslali još u lipnju, a prvi euri već su sjeli na njihove proračune.
• Vlada procjenjuje da će novi sustav lokalnoj samoupravi donijeti oko 70 milijuna eura, gotovo tri puta više od dosadašnjeg poreza na kuće za odmor. • Procjena je da u Hrvatskoj postoji oko 600 tisuća praznih nekretnina koje će prvi put ući u poreznu evidenciju. • Raspon stope koju jedinice lokalne samouprave mogu odabrati iznosi od 0,60 do 8 eura po četvornom metru korisne površine.
Primjeri odluka – Maksimalnih 8 eura naplaćivat će Umag, Vis, Sveti Filip i Jakov, Fažana i Baška Voda. – Bol je odabrao 7,5 eura, a Motovun 7 eura. – Od većih gradova Zagreb i Rijeka ostali su na 5 eura, Split se odlučio za 1,99 eura, dok Osijek ide s minimalnih 0,6 eura.
Lokalni proračuni i županijski udio Novost je i to da će županije ubuduće dobivati 20 % naplaćenog iznosa, što je izazvalo negodovanje u pojedinim gradovima. Porezna uprava, ako obavlja naplatu umjesto grada ili općine, zadržat će 5 % prikupljenog novca kao naknadu za svoj rad.
Vodice kao ogledni primjer Grad Vodice, poznat po oko deset tisuća vikendica, lani je od starog poreza prikupio približno dva milijuna eura. Ovogodišnji plan raste na 2,5 milijuna. „Vrlo malo stranaca plaća porez, a kroz kuću im svako ljeto prođe 60 ‘prijatelja i rođaka’. Ja sam za to da se nekretnine oporezuju prema vrijednosti, a ne prema kvadraturi”, kaže pročelnik za financije Hrvoje Perica te dodaje da će veći prihod iskoristiti za postupno smanjenje lokalnog poreza na dohodak.
Kontrole i izbjegavanje poreza Perica najavljuje osnivanje posebnog tima koji će na terenu provjeravati stvarno stanje objekata. Paralelno, oko 30 tisuća vlasnika prijavilo je najam nekretnina kako bi izbjegli novi namet; umjesto poreza na nekretnine, plaćat će porez na dohodak od najma.
Ambicija je jasna: porezom rasteretiti građane koji u svojim domovima doista žive, a skuplje opteretiti prazne ili komercijalne kvadrate, osobito na jadranskoj obali gdje se „betonizacija” ljeti pretvara u unosan, a dosad često neoporezovan biznis.