Biznis

Kineski kapital seli na istok Europe dok Washington diže carine

Američki carinski rat tjera kineske kompanije da grade nove tvornice u Mađarskoj, Portugalu i Slovačkoj, dok Bruxelles balansira između investicija i sigurnosnih briga.

min čitanja

Kineske investicije u Europskoj uniji mijenjaju kurs: umjesto spektakularnih preuzimanja iz prošlog desetljeća, Peking sve češće gradi nove tvornice u članicama koje su mu politički sklonije – ponajprije u srednjoj i istočnoj Europi.

U malom portugalskom Sinesu, gradu u kojem je rođen Vasco da Gama, tvrtka CALB upravo podiže pogon litijevih baterija vrijedan 2,2 milijarde dolara. Projekt bi trebao otvoriti oko 1 800 radnih mjesta i simbolizira novi fokus Kine: električna vozila i njihove komponente.

Sličan se trend već vidi u Mađarskoj gdje CATL opskrbljuje Mercedes, Audi i BMW, a BYD privodi kraju prvu europsku tvornicu kod Segedina i ondje namjerava smjestiti regionalno sjedište. Greenfield ulaganja u baterije i e-mobiltet postala su, prema analizi Rhodium Groupa i berlinskog Mericsa, dominantan oblik kineskog kapitala u EU.

Pad milijardi, rast napetosti Ukupna kineska ulaganja prošle su godine iznosila oko 10 milijardi eura – pet puta manje nego 2016. Opreza je sve više zbog potpore Pekinga Moskvi, trgovinskih ograničenja za rijetke metale i strožih mehanizama provjere koje je EU uveo nakon što je COSCO preuzeo luku Pirej te Kuka i Syngenta promijenile vlasnika.

Američki pritisak dodatno potiče kineske kompanije da se usidre u Europi. „Mogle bi udvostručiti napore u Europi sada kada su efektivno isključene iz SAD-a”, kaže Alexander Mueller iz konzultantske kuće Roland Berger. Bivši diplomat Cui Hongjian tvrdi da je Unija „idealno investicijsko odredište” zbog veličine tržišta i kvalificirane radne snage, ali priznaje da su odnosi „delikatni” uoči ovogodišnjeg EU-Kina summita kojim se obilježava 50 godina suradnje.

Razjedinjena Unija Bruxelles nema jedinstven stav. Španjolski premijer Pedro Sanchez podržava jačanje veza, a mađarski čelnik Viktor Orbán hvali Peking pri svakoj prilici. Emmanuel Macron prima kineske ulagače, ali naglašava da konkurencija mora biti poštena. Istodobno, Ursula von der Leyen zastupa strategiju „smanjivanja rizika” ovisnosti o Kini.

Sigurnosne sumnje rastu: finske službe upozoravaju na kinesku špijunažu, u Poljskoj je kontejnerski terminal blizu NATO-ove baze, a baltički podmorski kabeli već su stradavali. Švedska je kineskom PTL-u stopirala tvornicu anoda zahtijevajući domaći menadžment, dok se Češka okrenula Tajvanu, pa je kapital iz Kine presušio.

Izlazna vrata za dio investitora Neki se kineski vlasnici povlače. Inter Milano preuzeo je američki fond nakon što Suning nije otplatio dug, a talijanski Meta System ušao je u restrukturiranje. „Žele otići, ali žele sačuvati svoj ugled”, kaže odvjetnik Florian Wolff.

Unatoč političkim tenzijama, novi projekti nastavljaju stizati – od finske tvornice litijevih materijala vrijedne 1,3 milijarde eura do Volvove proizvodnje električnih vozila u Slovačkoj. Analitičari Mericsa drže da će smjer budućih odnosa uvelike ovisiti o stavu Berlina, jer je Njemačka najveći europski trgovinski partner Kine.

Kako Washington podiže trgovinske barijere, a globalizacija puca po šavovima, Peking svoje industrijske rute trasira kroz Mađarsku, Slovačku i Portugal. Europa za sada otvara vrata, ali sve češće preko praga postavlja – detektor metala.

Slično

Šef Dassaulta: Belgija ne može u FCAS ako kupi američke F-35
Éric Trappier poručuje Bruxellesu da ne može istodobno kupovati F-35 i očekivati punopravno članstvo u europskom programu borbenog zrakoplova šeste generacije.

min čitanja

Više

Pariz traži tvrđi odgovor EU na Trumpove carine
Francuska poziva Bruxelles da bude spreman na protumjere dok Trump prijeti 30-postotnim carinama, a Berlin gura prema brzom dogovoru.

min čitanja

Više

Ostalo

Vojni rok opet u fokusu: online rasprava rasplamsala priču o 500.000 "dobrovoljaca"
Online rasprava o povratku vojnog roka rasplamsala se nakon pitanja je li netko već dobio poziv te spominjanja 500.000 posjetitelja Thompsonova koncerta kao "dobrovoljaca".

min čitanja

Više

SDP-ov remont u Splitu: Jakšić stiže, Matijević i Prnjak odlaze
Nakon raspuštanja splitskog ogranka SDP-a povjerenik Mišel Jakšić preuzima vođenje organizacije, dok gradski vijećnici Davor Matijević i Katarina Prnjak napuštaju stranku.

min čitanja

Više

Ter Stegen opet pod nožem, Barca već traži nova rješenja
Njemački vratar mora na novu operaciju leđa, a Barcelona već jača golmansku konkurenciju.

min čitanja

Više

Antifašisti Splitu: „Pirova pobjeda” kipara Kovačića ne briše dan oslobođenja grada
Splitska Udruga antifašista oštra je prema presudi koja dopušta vraćanje Štandarca bez natpisa 26. listopada 1944., poručujući da se oslobođenje grada ne može izbrisati.

min čitanja

Više

Ukrajinska mačevalka napustila postolje kada se pojavio ruski sportaš
Vlada Kharkova osvojila je povijesno zlato za Ukrajinu u Gruziji, a zatim napustila postolje kako ne bi dijelila fotografiju s ruskim sportašem.

min čitanja

Više

Zastoj rasta solarne energije u EU alarmira industriju
SolarPower Europe upozorava da bi prvi pad godišnjih instalacija fotonapona u desetljeću mogao ugroziti klimatske ciljeve EU-a za 2030.

min čitanja

Više

Kaos u Splitu potopio SDP: na društvenim mrežama pljušte pozivi na ostavke
Poraz u Splitu zapečatio je loš rezultat SDP-a na lokalnim izborima i potaknuo val kritika te zahtjeva za ostavkama na društvenim mrežama.

min čitanja

Više

Virus Zapadnog Nila širi se južnom Europom: potvrđena dva smrtna slučaja u Italiji, prvi oboljeli i u Srbiji
Talijanske vlasti bilježe rast slučajeva virusa Zapadnog Nila, sa smrtnim ishodima, dok Srbija prijavljuje prve zaražene ovog ljeta.

min čitanja

Više

Orbánova vlada zabranila irskom bendu Kneecap ulazak u Mađarsku
Irski rap trojac iz Belfasta izgubio je nastup na festivalu Sziget nakon što ga je Budimpešta proglasila prijetnjom nacionalnoj sigurnosti, dok bend tvrdi da je riječ o političkom ušutkavanju.

min čitanja

Više

Suša i kiša unazadile ličke žitarice: „Ove godine urod će biti srednja žalost”
Hladno proljeće, duga suša i nagla kiša u Lici su drastično smanjili prinose pšenice, ječma i osobito zobi, ostavljajući poljoprivrednike u borbi za opstanak nakon još jedne izazovne sezone.

min čitanja

Više