Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva pokrenulo je javno savjetovanje o Prijedlogu Programa potpore pčelarima za 2025. godinu. Savjetovanje je otvoreno do 12. rujna 2025., a u državnom proračunu već je rezervirano 100 000 eura. Svaki pčelar moći će dobiti najviše 185 eura po stradaloj pčelinjoj zajednici.
Cilj Programa je sanirati gubitke pčelinjih zajednica, omogućiti nastavak proizvodnje te očuvati oprašivanje usjeva i prirodnu ravnotežu. Ministarstvo poziva pčelare, udruge i građane da se uključe u izradu prijedloga kako bi se osigurao što učinkovitiji model pomoći.
Stručnjaci ističu da je pomor pčela u porastu, ponajviše zbog upotrebe određenih pesticida, osobito neonikotinoida, kao i drugih toksičnih tvari u okolišu. Ako domaće pčele nestanu, upozoravaju, hrvatsko tržište moglo bi preplaviti jeftiniji uvozni med, uglavnom iz Kine i Ukrajine, čija je kvaliteta često upitna.
Kako prepoznati patvoreni med? • Pravi med s vremenom kristalizira (osim bagremova) i ima složen, promjenjiv okus ovisno o biljci s koje potječe. • Patvoreni med ostaje tekuć duže vrijeme jer je razrijeđen sirupima, a okus i miris mu djeluju umjetno i jednolično. • Na deklaraciji pravog meda jasno je naznačeno podrijetlo; lažni nerijetko dolazi u neoznačenoj ili pogrešno označenoj ambalaži.
Poticaji države, upozoravaju pčelari, neće biti dovoljni bez strože kontrole uvoza i tržišta. I dok Ministarstvo pokušava spasiti pčelinje zajednice, potrošači mogu pripomoći kupnjom provjerenog domaćeg meda i oprezom prema sumnjivo jeftinim proizvodima.