Manje od mjesec dana nakon izbora, polemika o regularnosti prebrojavanja glasova gotovo je utihnula, iako su nepravilnosti koje su isplivale bile dramatične.
Nekoliko je ključnih situacija zasjenilo povjerenje javnosti:
- Identični glasački listići – ista izborna tijela neke su listiće proglasila važećima, a druge s jednakim oznakama nevažećima.
- Nagli preokreti u rezultatima – na pojedinim biračkim mjestima kandidat koji je u prvom krugu ostao bez ijednog glasa, u drugom je odjednom osvojio svih 100 %.
Zbog tih slučajeva Ustavni je sud morao donijeti konačnu riječ u zaštiti biračkog prava. Presude, međutim, nisu unijele mir: suci su se gotovo ravnomjerno razdijelili po političkim šavovima. Prema izvoru, linija podjele točno prati njihove predlagatelje – jedni su u Sud ušli na prijedlog HDZ-a, a drugi zahvaljujući oporbenim glasovima.
Takva polarizacija otvorila je pitanje jesu li ustavni suci, kako navodi komentar, tek „ideološke sjene svojih političkih sponzora”. Dok se javnost okreće novim temama, temeljno povjerenje u izborni proces ostaje narušeno, a svaka buduća odluka Suda bit će promatrana kroz prizmu ove podjele.