Bivša ministrica pravosuđa i nekadašnja savjetnica Franje Tuđmana, Vesna Škare-Ožbolt, odgovorila je predsjedniku Republike Zoranu Milanoviću na njegove tvrdnje da je prvi hrvatski predsjednik „ukinuo” HOS jer mu je „izazivao želučanu kiselinu”.
Milanović je proteklog tjedna izjavio kako su pozdrav „Za dom spremni” i HOS-ova ikonografija „nasljeđe političke ideologije koja nije utemeljena na antifašizmu” te da HOS „nije bio službena vojska hrvatske države”.
Škare-Ožbolt u razgovoru za portal Direktno odbacuje takav prikaz:
„HOS je bio jedna od značajnijih formacija u obrani Hrvatske od velikosrpske agresije. Već 1992. godine HOS je integriran u redovne postrojbe Hrvatske vojske.”
Prema njezinim riječima, Vrhovno državno vijeće 1991. raspravljalo je isključivo o ponašanju HSP-a, stranke pod vodstvom Dobroslava Parage, čiji su članovi ispred Starčevićevog doma izvodili ceremonijale uz povike „Za dom spremni” i čak dovezli top, što su strani novinari snimali:
„Ti su napisi i slike u međunarodnim medijima stvorili izrazito negativnu sliku o Hrvatskoj, što je išlo na ruku Miloševićevoj agresiji”, kazala je.
Ipak, naglašava da u prvim mjesecima rata Hrvatska nije imala ustrojenu vojsku ni mogućnost legalnog uvoza oružja, pa su dragovoljačke postrojbe, uključujući HOS, odigrale presudnu obrambenu ulogu. Tijekom 1991. unutar MUP-a nastaju Zbor narodne garde, Narodna zaštita, te postrojbe mornarice i zrakoplovstva, a krajem te godine sve se snage objedinjuju u Hrvatsku vojsku; HOS formalno ulazi u njezin sastav 1992.
„Važno je razlikovati političku dimenziju HSP-a od vojnog doprinosa pripadnika HOS-a na terenu”, poručuje Škare-Ožbolt, dodajući da govori „iz pozicije osobe koja je bila izravni svjedok tih događanja”.
Zaključno podsjeća na ulogu Franje Tuđmana: „Unatoč razoružanosti, u samo četiri godine Hrvatsku je uspio naoružati, obraniti i osloboditi cijeli teritorij… Povijesne činjenice ne smiju se tumačiti kroz prizmu dnevne politike, nego u kontekstu vremena u kojem su se događale.”