Primorsko-goranska Obrtnička komora upozorila je da brojni ugostitelji i iznajmljivači usred srpnja još čekaju dozvole za boravak i rad stranaca bez kojih ne mogu popuniti radna mjesta.
Predstavnici Komore – predsjednik Emil Priskić, tajnica Zora Pavelić i tajnik Udruženja obrtnika otoka Krka Ernest Bonifačić – održali su radni sastanak u Policijskoj postaji Krk s v. d. načelnika Brankom Očkom. Nakon sastanka uputili su apel Ministarstvu unutarnjih poslova i ostalim nadležnim tijelima da ubrzaju postupke izdavanja dozvola.
Zakon postrožen, problemi narasli
Najnovije izmjene Zakona o strancima, na snazi od 15. ožujka, unijele su strože kriterije s ciljem bolje zaštite radnika – no u praksi su, ističu obrtnici, stvorile ",još veću konfuziju i prepreke". Ključna poteškoća jest uvjet da poslodavac – fizička osoba – mora imati najmanje 15 000 eura prometa u zadnjih šest mjeseci (ili u prošloj sezoni za sezonske obrte). Mnogi mali otočni i obalni obrti, koji rade samo nekoliko mjeseci godišnje i redovito privremeno obustavljaju rad, taj prag ne mogu dosegnuti te na testu tržišta rada dobivaju negativno mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Statistika s Krka
• Od siječnja do srpnja Policijska postaja Krk primila je 3 550 zahtjeva za dozvole.
• Riješeno je 2 525 zahtjeva.
• Pozitivno je odobreno 1 996, dok je 529 odbijeno ili povučeno.
Službenici podsjećaju da zakon sad dopušta izdavanje dozvola na razdoblje do tri godine, ali većina poslodavaca i dalje traži samo jednogodišnje dozvole. Dulje važenje, poručuju, smanjilo bi administrativni pritisak na policiju i poslodavce.
Čekanje po nekoliko mjeseci
Komora navodi kako obrtnici na rješenja čekaju i po nekoliko mjeseci, zbog čega će Udruženje obrtnika otoka Krka organizirati besplatna pravna savjetovanja i provjeru dokumentacije kako bi ubrzali postupke.
Nove izmjene zakona najavljene su za jesen, no Komora traži da se već ovog ljeta pojačaju kadrovski kapaciteti MUP-a i lokalnih policijskih postaja, posebno u turističkim središtima, kako bi sezona mogla proći bez manjkavosti u radnoj snazi.