Na aeronautičkom pogonu Airbusa u Stevenageu britanski premijer Keir Starmer i njemački kancelar Friedrich Merz potpisali su prvi sveobuhvatni sporazum o prijateljstvu i suradnji Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke, nazvan Kensingtonskim ugovorom.
Starmer je sporazum opisao kao „punoljetnost odnosa dviju ravnopravnih država”, istaknuvši da dokument predviđa:
• obrambeno partnerstvo i nove investicije, • olakšan prelazak granice za učenike i česte putnike, • suradnju u borbi protiv neregularnih migracija, • te ponovno uspostavljanje izravne željezničke linije između Engleske i Njemačke, ranije najavljene, ali sada službeno potvrđene.
Kancelar Merz pohvalio je potpisivanje sporazuma, no odmah je – najprije na engleskom, potom na njemačkom – dodao koliko „žali zbog Brexita”, što je ton oštriji od prošlotjednog diplomatskog „žaljenja” francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.
Duhoviti trenutak uslijedio je kada je politička urednica Sky Newsa višeminutnim pitanjem iscrpila dvoranu. Merz je, uz smijeh, odgovorio: „Thank you for your brief questions”, a potom ponudio znatno kraći odgovor od postavljenog upita.
Press konferencija ipak je iznijela i domaće prijepore. Starmer se suočio s pitanjem zašto je suspendirao četvero laburističkih zastupnika koji su glasali protiv stava stranke. Branio se tvrdnjom da je postupak bio „za dobro države”, no kritičari su potez protumačili kao znak nesigurnosti.
Istoga je dana vlada preko ministrice Rushanare Ali najavila širenje biračkog prava na 16-godišnjake i ograničavanje inozemnog novca u izbornim kampanjama. Konzervativci su plan dočekali na nož: zastupnik Paul Holmes usporedio je glasanje s kupnjom cigareta i alkohola, tvrdeći da je za odlazak na birališta nužna „punoljetna odgovornost”.
Liberalna demokratska zastupnica Sarah Olney podržala je spuštanje dobne granice, ali je zatražila i razmatranje razmjernog izbornog sustava. Vlada je tu ideju ekspresno odbila.
Službeni dijelovi posjeta završili su formalnom rukovanjem bez topline koja je obilježila prošlotjedni susret Starmera i Macrona, no potpis Kensingtonskog ugovora označava novo poglavlje u britansko-njemačkim odnosima – poglavlje u kojem, barem zasad, nema mjesta nostalgiji za Europskom unijom.