Britanska vlada najavila je opsežnu reformu izbornog sustava kojom bi 16-godišnjaci i 17-godišnjaci prvi put dobili pravo glasa na svim izborima u Ujedinjenom Kraljevstvu. Promjenu još mora odobriti parlament, no u Westminsteru je predstavljena kao usklađivanje s praksom Škotske i Walesa, gdje mladi već sudjeluju na decentraliziranim izborima.
Zamjenica premijera Angela Rayner istaknula je kako je cilj mjere „ukloniti prepreke sudjelovanju” i osigurati da „više ljudi ima priliku sudjelovati u britanskoj demokraciji”.
Ključni razlozi i očekivanja:
• Izlaznost na općim izborima 2024. pala je na 59,7 %, najnižu od 2001. godine. • Analize knjižnice Donjeg doma pokazuju da spuštanje dobne granice na 16 nije mijenjalo izborne ishode, a 16-godišnjaci češće izlaze na biračka mjesta od onih koji prvi put glasaju s 18. • Oporbeni Laburisti, čija je popularnost pala od prošlogodišnje izborne pobjede, također podupiru snižavanje granice te ga najavljuju u slučaju povratka na vlast.
Paket reformi proširuje i popis prihvatljivih osobnih isprava: birači bi se mogli identificirati britanskim bankovnim karticama ili digitalnim verzijama postojećih dokumenata, poput vozačke dozvole ili iskaznice veterana.
Istodobno se pooštravaju pravila o političkim donacijama kako bi se spriječilo strano miješanje. Vlada planira detaljnije provjere svakog priloga većeg od 670 američkih dolara koji stiže od neinkorporiranih udruga te zatvaranje pravnih rupa koje koriste fiktivne tvrtke.
Ako parlament potvrdi prijedlog, Ujedinjeno Kraljevstvo pridružit će se rastućem broju europskih država koje mladima već od 16. rođendana pružaju punopravni glasački glas.