Bugarska bi 1. siječnja 2026. trebala postati 21. članica europodručja. Iako euro još nije uveden, u Sofiji su se već pojavili prosvjedni šatori, a protivnici tvrde da će ih zajednička valuta „satrati inflacijom” i zakočiti rast. Predsjednik države otvoreno je protiv uvođenja eura, a nezadovoljnici se, uz parolu „…pogledajte što se dogodilo Hrvatskoj”, pozivaju na navodno loše hrvatsko iskustvo.
Podijeljeno društvo Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da su Bugari gotovo ravnomjerno raspoređeni između pristalica i protivnika eura. Sličan scenarij Hrvatska je prošla prije ulaska u europodručje 1. siječnja 2023., kad su se jednako glasno ponavljale tvrdnje kako će „euro izazvati inflaciju” i pretvoriti se u „europske cijene i hrvatske plaće”.
Brojevi govore drukčije Podaci Eurostata i nacionalnih statistika demantiraju rečenicu „euro znači inflaciju”. U najvećem inflacijskom valu 2022.–2023. upravo su Bugarska i Poljska – države s vlastitim valutama – zabilježile znatno više stope poskupljenja nego Hrvatska koja je tada uvodila euro. Vrhunac ukupne inflacije u svim tim zemljama pojavio se u isto vrijeme, no Bugarska i Poljska bile su na višim razinama.
Još je uočljivija razlika kod hrane: od 2021. nadalje cijene prehrambenih proizvoda najviše su eskalirale u Bugarskoj, dok su u Hrvatskoj rasle sporije unatoč zamjeni kune eurom. Kritičari zato često posežu za floskulama poput „…laži, proklete laži i statistika!”, premda brojevi uporno pokazuju suprotno.
Ključna pitanja Ako se inflacija u državama s eurom i bez njega kreće gotovo istovjetno, a neke zemlje izvan eura bilježe i veće skokove, postavlja se nekoliko očitih pitanja:
- Zašto su inflacijski trendovi gotovo identični unatoč različitim monetarnim politikama?
- Kako je Hrvatska, uvodeći euro na samom vrhuncu inflacijskog vala, imala niži vrh od većine srednjo- i istočnoeuropskih zemalja s vlastitim valutama?
- Zašto dio javnosti i dalje vjeruje da euro sam po sebi stvara inflaciju?
Odgovori, čini se, leže manje u statistikama, a više u politici. Dok proeuropski i antieuropski tabori u Bugarskoj nastavljaju bitku za birače, brojke zasad nepobitno sugeriraju da će novu valutu za rast ili pad životnog standarda biti teško okriviti.