Europska unija priprema izvanrednu misiju EU-ove kibernetičke pričuve kako bi pomogla Moldaviji da se obrani od očekivanih kibernetičkih napada i dezinformacijskih kampanja uoči parlamentarnih izbora zakazanih za rujan.
„Moldova has been heavily impacted by Russia’s war of aggression against Ukraine, while being also directly targeted by Russia’s hybrid activities, seeking to destabilise the country and undermine its EU path”, navodi se u internom dokumentu Europske komisije.
Ključne točke inicijative:
• EU-ova pričuva – tim stručnjaka iz privatnog sektora – formalno se trebala pokrenuti tek u prosincu, no Bruxelles ubrzava postupak kako bi prva operacija bila upravo u Kišinjevu.
• Vijeće EU-a planira službeno odobriti raspoređivanje u srpnju, nakon što su predstavnici država članica u ponedjeljak zatvorenim sastankom podržali ideju.
• Moldavija je u svibnju izmijenila svoj sporazum o pridruživanju programu Digitalna Europa, čime je postala formalno podobna za pomoć iz pričuve, predviđenu Aktom o kibernetičkoj solidarnosti.
• Uz pričuvu, EU će na summitu EU-Moldavija u petak produljiti mandat svoje Misije partnerske pomoći za još dvije godine, povećati broj osoblja za 30 % i proračun za gotovo 20 milijuna eura. Misija je već pomogla u uspostavi moldavske agencije za kiber-sigurnost, centra za strateško komuniciranje te obučila tisuće stručnjaka.
• Ranije ove godine Europska komisija, Google, Meta i TikTok odradili su simulaciju hibridnih prijetnji u Kišinjevu, pripremajući odgovor na moguće kibernetičke upade i kampanje dezinformacija.
Direktor moldavske agencije za kibernetičku sigurnost Mihai Lupascu poručuje:
„met the necessary requirements, and it’s now up to the European Commission to finalize the process.”
„Moldova is at the forefront of fighting foreign information manipulation and interference, where cyberattacks have become a key component. We are witnessing a surge in cyberattacks. Joining the EU Cyber Reserve would strengthen our capacity to respond to such incidents and ensure support in the event of a major cyber crisis.”
Bruxelles upozorava da bi široko orkestrirani napad na moldavsku digitalnu infrastrukturu mogao imati domino-efekt i ugroziti stabilnost cijele regije. Iako nije članica EU-a ni NATO-a, Moldavija se od ruske invazije na Ukrajinu 2022. profilirala kao glasni kritičar Moskve, pa je postala česta meta hibridnih operacija u kojima se, među ostalim, koristi umjetna inteligencija za diskreditiranje državnih institucija i predsjednice Maie Sandu.
Ako cyber pričuva bude raspoređena, to će biti prva praktična primjena novog mehanizma EU-a za hitnu kibernetičku pomoć – znak koliko Unija ozbiljno shvaća zaštitu demokratskih procesa na svojoj istočnoj granici.