LONDON – U samo osam godina američki Anduril prerastao je iz start-upa u jednu od najvrjednijih obrambenih tehnoloških tvrtki na svijetu, a sada podjednako impresivnim tempom zauzima i britansko tržište. Istraživanje Bureau of Investigative Journalism i Politica pokazuje kako je tvrtka, potpomognuta milijarderom Peterom Thielom i ekscentričnim osnivačem Palmerom Luckeyjem, u Ujedinjenom Kraljevstvu već osigurala najmanje 48 milijuna funti ugovora – i otvorila si vrata za još mnogo više.
„Nalazimo se u ključnoj utrci – utrci za obranu demokratskih vrijednosti”, poručio je u svibnju 2023. na London Defence Conferenceu visoki Andurilov dužnosnik Paul Hollingshead. Na istom je panelu sjedio i tadašnji ministar za investicije lord Dominic Johnson, koji je samo četiri mjeseca ranije posjetio sjedište Andurila u Kaliforniji. Prema zapisniku sastanka Johnson je istaknuo da je „keen to help Anduril’s growth into the U.K.”.
Od tog susreta krenula je intenzivna ofenziva u Westminsteru: Anduril je angažirao londonsku PR agenciju, učlanio se u tri moćna gospodarska udruženja (ADS UK, TechUK i Make UK Defence), sponzorirao industrijske skupove i zaposlio najmanje 11 bivših djelatnika Ministarstva obrane (MoD). Prema službenim podacima, od siječnja 2023. održao je 19 sastanaka s britanskim dužnosnicima – jedanaest samo s MoD-om – a pritom je tri puta podmirio troškove obroka.
Prvi ugovor s Londonom dobio je 2021. za razvoj „naprednog sustava zaštite baza” vrijedan 3,8 milijuna funti. Od tada su sklopljena još četiri MoD-ova ugovora te jedan s Ministarstvom unutarnjih poslova, koje je 2022. naručilo Andurilove autonomne osmatračke tornjeve za nadzor migranata na Kanalu.
Tvrtka je u ožujku dodatno profitirala kada je ministar obrane John Healey u Washingtonu najavio paket od 30 milijuna funti za Andurilove dronove namijenjene Ukrajini (sredstva Ujedinjenog Kraljevstva i saveznika). Upravo je rat u Ukrajini, ističe analitičar RUSI-ja Noah Sylvia, pokazao vrijednost „jeftine mase” – rojeva jeftinih, preciznih letjelica koje zamjenjuju skupe tenkove ili projektile.
Agresivni prodor koincidira s vladinom Strategijskom obranbenom revizijom iz lipnja, koja naglašava autonomiju i umjetnu inteligenciju, te s planiranim povećanjem obrambenog proračuna za 20 %. „AI tehnologija ključna je za jačanje obrambenih sposobnosti Ujedinjenog Kraljevstva”, poručuje glasnogovornik Konzervativne stranke.
Podršku Andurilu pružaju i pojedini laburistički zastupnici. Fred Thomas, supredsjedatelj nadstranačke skupine za obrambenu tehnologiju (APPG), na društvenim mrežama je napisao da DIU u SAD-u „pomaže tvrtkama poput Andurila da se skaliraju do točke u kojoj sada proizvode neka od najnaprednijih nenaseljenih podvodnih plovila na svijetu”. Thomas tvrdi da ulaganja u obranu donose „poslove i rast zajednicama poput moje u Plymouthu”.
Iako je Johnson napustio vladu nakon prošlogodišnjih izbora, promjena vlasti zasad nije umanjila Andurilov zamah. Tvrtka već najavljuje gradnju tvornice u Ujedinjenom Kraljevstvu koja bi služila kao njezina europska baza, dok je novi državni fond od 400 milijuna funti za vojne inovacije – osmišljen po uzoru na američki Defence Innovation Unit – još jedan izvor potencijalnih narudžbi.
Sa 30 milijardi dolara procijenjene vrijednosti i već potpisanim ugovorima vrijednim više od dvije milijarde dolara u SAD-u, Anduril je demonstrirao sposobnost da se munjevito uklopi u obrambene ekosustave zapadnih demokracija. U Velikoj Britaniji to je postigao kombinacijom tehnološkog „disruptora” i klasičnog lobiranja – strategijom koja se, čini se, itekako isplati.