U nigerijskoj saveznoj državi Benue 13. lipnja fulanski islamistički militanti napali su katoličku misiju u gradu Yelewata i ubili više od 200 ljudi, prema izvješću organizacije Pomoć Crkvi u nevolji (ACN). Napadači su, navodi ACN, „upali vičući 'Allahu Akhbar' prije nego što su nasumice pobili ljude” te su „zaključali vrata i koristili benzin kako bi zapalili sobe u kojima je spavalo više od 500 ljudi”.
Masakr je posljednji u nizu brutalnih napada na kršćansku zajednicu u Nigeriji. Tijekom korizme i Velikog tjedna ove godine fulanski pastiri ubili su više od 170 kršćana u regiji Srednji pojas, od čega 72 tijekom Uskrsnog trodnevlja u Benueu.
Prema nigerijskom istraživačkom centru Intersociety, od 2009. godine ubijeno je najmanje 52 250 kršćana, uništeno više od 18 000 crkava i 2200 kršćanskih škola. Ekstremističke skupine Boko Haram, ISWAP i fulanski militanti pojačale su nasilje, dok lokalne vlasti, upozoravaju humanitarne organizacije, ne čine dovoljno da spriječe zločine.
Na takvo stanje reagirala je hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko, supredsjedateljica Radne skupine Kluba zastupnika Europske pučke stranke za međukulturni i međureligijski dijalog. Pozvala je na hitnu intervenciju Bruxellesa kako bi se zaustavilo „nasilno iskorjenjivanje kršćanskih zajednica”.
„Riječ je o najtežem masakru u novije vrijeme, u dijelu šire organizirane militantne kampanje kojoj je cilj nasilno iskorjenjivanje kršćanskih zajednica. Sloboda vjeroispovijedi diljem svijeta plaća se krvlju, a kršćani u Nigeriji su najprogonjenija vjerska skupina”, upozorila je Zovko.
Nigerija, zemlja s oko 228 milijuna stanovnika, ima 53,5 % muslimana, 35,3 % protestanata i 10,6 % katolika. Dok ratovi na Bliskom istoku i u Ukrajini dominiraju svjetskim naslovnicama, tamošnje kršćanske zajednice, ističu humanitarci, trpe sustavni i gotovo neprimijećen pokolj. Zovko naglašava da je to „globalni moralni ispit” te da će bez brze reakcije nestati ne samo crkve i škole, nego i cijele zajednice s njihovim pričama.