Međunarodne novinske agencije AFP, AP i Reuters te BBC zajednički su uputili apel izraelskim vlastima da omoguće slobodan prolaz novinara u Pojas Gaze i iz njega.
„We are desperately concerned for our journalists in Gaza, who are increasingly unable to feed themselves and their families”, poručile su redakcije, upozorivši da je „prijetnja glađu” postala još jedna od mnogih opasnosti s kojima se novinari suočavaju u ratnim zonama. U istom priopćenju dodaju: „We once again urge the Israeli authorities to allow journalists in and out of Gaza. It is essential that adequate food supplies reach the people there.”
Rat koji je buknuo nakon napada Hamasa 7. listopada 2023. doveo je do potpune blokade enklave. Strani reporteri u Gazu mogu ući samo u pratnji izraelske vojske i pod strogom cenzurom, pa se svjetski mediji uglavnom oslanjaju na palestinske suradnike unutar pojasa.
Organizacija Reporteri bez granica (RSF) početkom srpnja objavila je da je od početka sukoba ubijeno više od 200 novinara, a u godišnjem izvještaju ocjenjuje da je Gaza postala „mjesto u kojem je novinarstvo dovedeno na rub izumiranja”.
Urušavanje svakodnevice
Više od stotinu humanitarnih i pravnih udruga upozorava da se među 2 milijuna stanovnika Gaze širi „masovno izgladnjivanje”. Svjetska zdravstvena organizacija izvijestila je ovoga tjedna da su pošiljke hrane „daleko ispod razine potrebne za preživljavanje stanovništva”.
Među onima koji gladuju su i lokalni novinari. AFP-ov fotograf Omar al-Qattaa, ovogodišnji finalist Pulitzera, opisuje situaciju: „We have no energy left due to hunger and lack of food.” Agencija je od siječnja do travnja uspjela evakuirati osam svojih zaposlenika i članova obitelji, no za mnoge freelancere izlaz još nije pronađen.
Službeni Tel Aviv tvrdi da humanitarna pomoć ulazi te optužuje Hamas da krađom i preprodajom hrane iskorištava civilnu patnju. Istodobno, svjedoci i služba civilne zaštite u Gazi više puta su optužili izraelsku vojsku da puca na ljude koji čekaju pomoć. Ujedinjeni narodi navode da je od kraja svibnja pri pokušaju preuzimanja hrane ubijeno više od 1 000 Palestinaca.
Optužbe i pritisci
Izrael je pojedine izvjestitelje označio „terorističkim operativcima”. Vladajući glasnogovornik David Mercer u prosincu je izjavio: „We know that probably most journalists inside Gaza are operating under the auspices of Hamas, and until Hamas is destroyed, they will not be allowed to report freely.” Tijekom rata je ubijen i zaposlenik Al Jazeere, a katarska televizija tvrdi da su njezini novinari namjerno na meti zbog izvještavanja iz Gaze.
U zajedničkom apelu svjetske redakcije podsjećaju da je o stanju na terenu moguće izvještavati vjerodostojno samo ako se omogući neovisni ulazak stranih novinara i siguran izlazak lokalnih kolega. Sve dok se to ne dogodi, upozoravaju, prijeti opasnost da glasovi iz Gaze u potpunosti utihnu.