WASHINGTON – Donald Trump naglo je završio dugogodišnje javno „prijateljstvo” s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom najavom da će Sjedinjene Države početi prodavati „masovne količine” oružja Ukrajini. Na konferenciji za novinare u Bijeloj kući, uz glavnog tajnika NATO-a Marka Ruttea, američki je predsjednik poručio kako će se Kijevu isporučiti vrhunski sustavi, uključujući američke Patriot projektile koje će financirati Njemačka i drugi saveznici.
„Ne želim reći da je on ubojica, ali jest čvrst momak”, rekao je Trump o Putinu, dodavši da je strpljenje s ruskim čelnikom iscrpio njegov svakodnevni raketni teror nad ukrajinskim gradovima. Kremlju je postavio ultimatum: pristati na primirje u roku od 50 dana ili se suočiti sa carinama „od oko 100 %”.
Zaokret od veljače
Prije samo šest mjeseci Trump i potpredsjednik J. D. Vance u Ovalnom su uredu javno ponizili ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, nazivajući ga „diktatorom” i zamjerajući mu ratnu odoru. Od tada se, međutim, gomilala Trumpova frustracija jer Putin nije isporučio željeni mirovni dogovor. Kako je ocijenio Dan Sabbagh, urednik za obranu londonskog Guardiana, „diplomatski je ovo odlučujući pomak – Trump pokušava vratiti poluge utjecaja nad Moskvom”.
Ključni elementi najavljene pomoći
• nepoznata vrijednost paketa, ali Trump obećava „top opremu” • isporuka više sustava Patriot za protuzračnu obranu, uz europsko financiranje • dodatno naoružanje stiže preko europskih saveznika, uz logističku potporu SAD-a
Prema Sabbaghu, Washington želi ojačati ukrajinsku obranu protiv ruskih projektila, ali bez izravne eskalacije s Moskvom. Koliko će to doista promijeniti odnos snaga, ovisit će o količini i brzini isporuka – brojke zasad nisu objavljene.
Putin „preigrao ruku”
Analitičari procjenjuju da je ruski čelnik precijenio Trumpovu strpljivost. Iako je Ukrajina ispunjavala američke zahtjeve – primjerice potpisivanje ugovora o rudnim sirovinama – Putin nije ponudio nikakvu ustupku koja bi omogućila Trumpu da proglasi diplomatsku pobjedu. Štoviše, intenzivirao je napade na civilne ciljeve, što je američkog predsjednika, prema vlastitom priznanju, „dovelo do ruba”.
Zelenskijev tihi zaokret
Nakon neugodnog susreta u Bijeloj kući, ukrajinski je lider promijenio taktiku. Na NATO summitu pojavio se u tamnom odijelu, a ne u prepoznatljivoj maslinastoj majici, svjesno apelirajući na Trumpov ego. Savjetnici u Bruxellesu uvjeravali su ga da će upravo Putin uvjeriti Trumpa kako nije pouzdan partner – scenarij koji se, čini se, ostvario.
Rat ostaje dugoročan
Moskva je, prema Guardianovim izvorima, prilagodila gospodarstvo dugotrajnom ratu i spremna je trpjeti gubitke od više od tisuću vojnika dnevno. Stoga stručnjaci ne vjeruju da će najavljene isporuke same po sebi natjerati Kremlj na povlačenje. Ipak, politički signal iz Washingtona jasan je: američka administracija, barem zasad, prelazi na otvorenu potporu Kijevu i spremna je platiti cijenu konfrontacije s Moskvom.
Hoće li Putin popustiti pod prijetnjom carina i novih raketa, ostaje neizvjesno. No dosadašnja „bromansa” dvojice predsjednika – čini se – završila je oštrim razvodom.