Američki predsjednik Donald Trump ponovno je zaprijetio uvođenjem visokih carina, ovoga puta na uvoz farmaceutskih proizvoda i poluvodiča, i to već od 1. kolovoza.
„Vjerojatno ćemo ih objaviti krajem mjeseca. Počet ćemo s niskom carinom kako bismo farmaceutskim tvrtkama dali godinu ili malo više da prebace proizvodnju, a nakon toga carina će biti vrlo visoka”, rekao je Trump novinarima u utorak navečer. Dodao je kako za poluvodiče predviđa sličan raspored jer je, kako tvrdi, „manje komplicirano” uvesti daće na čipove potrebne u svim elektroničkim uređajima.
Ranije je u kabinetu spomenuo mogućnost da carine na lijekove dosegnu i 200 % nakon prijelaznog razdoblja, dok je za bakar zaprijetio stopom od 50 %. Istrage o uvozu lijekova i čipova pokrenute su još u travnju prema članku 232. Zakona o proširenju trgovine iz 1962., pozivajući se na razloge nacionalne sigurnosti.
Potencijalne carine mogle bi pogoditi proizvođače poput Eli Lillyja, Pfizera i Mercka, koji značajan dio proizvodnje drže izvan SAD-a, a sve bi se moglo preliti i na potrošače kroz više cijene lijekova. U čipovskom sektoru udarac bi osjetili proizvođači, ali i kompanije poput Applea i Samsunga čiji se telefoni i računala oslanjaju na uvezene poluvodiče.
Istodobno istječe i privremena suspenzija tzv. „recipročnih” carina najavljenih 2. travnja, pa partneri SAD-a s nestrpljenjem čekaju 1. kolovoza kako bi doznali hoće li započeti novi val trgovinskog rata.
Nova fronta otvorena je i prema Brazilu: Washington je pokrenuo istragu zbog, kako navodi, nepravednih praksi te zemlje u digitalnoj trgovini, elektroničkom plaćanju, carinskim stopama, zaštiti intelektualnog vlasništva i ilegalnoj deforestaciji. Trump je prošli tjedan već najavio carinu od 50 % na brazilski izvoz, iako Brazil bilježi trgovinski deficit sa SAD-om.
Za razliku od oštrog tona prema Brazilu, Trump se pohvalio postizanjem dogovora s Indonezijom. Jakarta je, prema njegovim riječima, pristala na višemilijardske kupnje američke energije, poljoprivrednih proizvoda i 50 zrakoplova Boeing, pa će carina na indonezijsku robu pasti na 19 %, ispod ranije najavljenih 32 %.
Početkom srpnja Bijela kuća zaprijetila je carinama do 40 % na uvoz iz 14 zemalja, među kojima su Bangladeš, Japan i Južna Koreja, ostavljajući dodatno vrijeme za pregovore. S Europskom unijom pregovori još traju nakon prijetnje carinom od 30 %. Povjerenik EU-a za trgovinu Maroš Šefčovič upozorio je da bi to „uništilo transatlantsku trgovinu” vrijednu 4,4 milijarde eura dnevno.
Unatoč kritikama da u tarifnom okršaju „Trump na kraju uvijek posustane”, izostanak šire odmazde partnera omogućio je američkoj vladi da samo između travnja i lipnja prikupi 64 milijarde dolara carinskih prihoda – čak 47 milijardi više nego u istom razdoblju lani. Do sada su otvoreno protumjere najavile tek Kina i Kanada.