Splitska deklaracija, potpisana 22. srpnja 1995., obilježila je početak otvorene vojne suradnje Hrvatske vojske (HV), Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i Armije BiH. Dokument su u Splitu potpisali predsjednici Franjo Tuđman i Alija Izetbegović te tadašnji premijer BiH Haris Silajdžić i predsjedatelj Predsjedništva HR-HB Krešimir Zubak. Dogovor je posredovao hrvatski ministar vanjskih poslova Mate Granić, uz podršku turskog predsjednika Sulejmana Demirela i ključnu inicijativu Sjedinjenih Država; potpisivanju je nazočio i američki veleposlanik Peter Galbraith.
Deklaracija je donesena nakon genocida u Srebrenici i nadiruće ofenzive Vojske Republike Srpske na zaštićeno područje Bihaća. Tri dana poslije HV je pokrenuo operaciju Ljeto ’95, oslobađajući Bosansko Grahovo i Glamoč, čime je dio srpskih snaga odvučen iz Bihaća. Slijedile su operacije Oluja, Maestral i Južni potez, koje su zajedno s Armijom BiH slomile snagu bosanskih Srba i pobunjenih Srba u Hrvatskoj.
Na 30. obljetnicu dokumenta odvjetnik generala Ante Gotovine Luka Mišetić podsjetio je na okolnosti u kojima je Izetbegović zatražio hrvatsku pomoć: „Mladić je zatim svoju pozornost usmjerio na Bihać. U očaju, Izetbegović je došao u Split i zatražio ulazak Hrvatske vojske u Bosnu kako bi pomogla Bosni i Hercegovini da se obrani od srpske agresije.”
Mišetić smatra da bi današnjicu trebalo obilježavati kao simbol uspješnog hrvatsko-bošnjačkog savezništva, ali upozorava na, kako kaže, pokušaje dijela bošnjačke politike da taj period prikaže drukčije: „Umjesto toga, nažalost imamo bošnjačke nacionaliste koji očajnički prepravljaju povijest kako bi demonizirali Hrvate i Hrvatsku te postigli svoje maksimalističke bošnjačko-nacionalističke ciljeve.” Dodaje kako je „ideja da bi Izetbegović pozvao ‘agresorsku’ zemlju da spasi vlastitu zemlju od agresije tragikomična nelogičnost”.
Tri desetljeća poslije, Splitska deklaracija ostaje podsjetnik na ključni trenutak u regionalnoj povijesti: kratkotrajno, ali presudno partnerstvo koje je promijenilo tijek rata u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.