Bivši student prava, danas pravni vježbenik, dobio je važnu radnopravnu parnicu protiv nekadašnjeg poslodavca – popularnog ugostiteljskog lokala u Münchenu. Presudom Zemaljskog suda u Münchenu poslodavac mu mora isplatiti 100.000 eura odštete, nadoknaditi šestomjesečni plaćeni godišnji odmor te uputiti pisanu ispriku.
Mladić je radio kao konobar na mini-job ugovoru kada je pokrenuo postupak osnivanja radničkog vijeća. Nedugo potom ostao je bez smjena, prebačen je u kuhinju, a nakon što je odbio novu dužnost dobio je izvanredni otkaz. Sud je ocijenio da je otkaz bio nezakonit i diskriminatoran jer je ciljano sprječavao radničko udruživanje.
U međuvremenu je tvrtka otišla u stečaj, a poslovanje je preuzelo novo društvo, pa je tužba proširena i na osobnu odgovornost bivšeg direktora. Sud je prihvatio i taj zahtjev, naglasivši da se direktor može osobno teretiti „jer je otkaz bio namjeran i protivan zaštitnim zakonima”.
Osim odštete i plaćenog odmora, konobar će dobiti naknadu za izgubljene napojnice, topli obrok i piće, te povrat paušalnih odbitaka za razbijeno posuđe i troškove čišćenja radne odjeće. Radni pravnik Michael Fuhlrott ocijenio je odluku presedanom: „Nikad prije nisam vidio da sud obvezuje poslodavca na ispriku – to je neka vrsta nematerijalne odštete.”
Presuda pojačava zaštitu radnika koji žele osnovati radničko vijeće i šalje poruku poslodavcima da bi otkaz iz osvete mogao skupo stajati – i tvrtku i odgovorne osobe.