LONDON – Prije točno godinu dana Keir Starmer je, nakon povijesne izborne pobjede, u sunčanom vrtu Downing Streeta upozorio Britance da će „stvari postati gore prije nego što postanu bolje”. Dvanaest mjeseci kasnije mnogi se pitaju kada će napokon uslijediti to „bolje”.
• POBUNA ZBOG SOCIJALNE SKRBI
Najsvježiji udarac stigao je u utorak navečer kada je vladajuća Laburistička stranka, premda raspolaže golemom većinom u Donjem domu, morala drastično ublažiti plan reforme socijalne skrbi. Pobunjeni zastupnici izborili su ustupke i, kako kažu, okusili krv: „Postoji nova jezgra zastupnika koji će ubuduće redovito biti neposlušni”, upozorio je jedan od sudionika pobune. Gavin Barwell, bivši šef kabineta Therese May, podsjetio je da se jednom probuđena sklonost otporu teško ponovno obuzdava.
• GOSPODARSKI STISAK I MOGUĆI POREZI
Ministrica financija Rachel Reeves obećala je uravnotežiti proračun do 2029.–2030. i smanjiti udio duga u BDP-u, no golemi zaokreti u socijalnoj politici još nisu potpuno izračunati. Analitičarka Helen Miller ocjenjuje da su rezovi potrošnje malo vjerojatni, pa „ostaju porezna povećanja” – premda je Labour obećao da „radni ljudi” neće plaćati viši porez.
• NEZADOVOLJNI JAVNI SEKTOR
Liječnički sindikat BMA upravo glasa o šestomjesečnom štrajku, a drugi bi ih mogli slijediti. Sindikalni čelnik Paul Nowak hvali prošlogodišnje povišice, ali tvrdi da one dugoročno ne rješavaju probleme zadržavanja kadrova.
• PRITISAK REFORMA I „MALIH ČAMACA”
Nakon što su konzervativci potučeni, Starmer glavnim suparnikom vidi populističku Reform UK Nigela Faragea. U okruzima gdje Reform jača, laburistički zastupnici nestrpljivo čekaju rezultate u suzbijanju ilegalnih prelazaka La Manchea i smanjenju broja hotela za tražitelje azila. „Ako se brojevi ne svedu dolje, bit će vrlo, vrlo teško”, priznaje jedan od njih.
• VANJSKOPOLITIČKI TERET
Od rata u Ukrajini preko Bliskog istoka do postbrexitskih pregovora s EU-om – premijer osobno drži ključne međunarodne dosjee. Planirani posjet Kini mogao bi se sudariti s obvezom da ostane u milosti američkog predsjednika Donalda Trumpa, dok ga dio stranačkih kolega nagovara na oštriji stav prema Izraelu i priznanje Palestine.
• JESENSKI „RESET”
Stranačka konferencija i jesenski proračun predstavljaju prvu veliku priliku za promjenu narativa. Suradnici tvrde da vlada priprema „reset”, ali upozoravaju da bi lošija prognoza Ureda za proračunsku odgovornost mogla pomutiti planove.
• IZBORI NA POMOLU
Sve oči bit će uprte i u iduće izbore za parlamente Walesa i Škotske. Anketa YouGova daje prednost waleskim nacionalistima Plaid Cymru, dok Ipsos nastavlja vodstvo Škotske nacionalne stranke.
Desetljeće dug bijes birača, kažu analitičari, sada se prelio i na laburiste: „Razina gnjeva je izvan ljestvice”, upozorava Luke Tryl iz think tanka More in Common.
Starmerovi saveznici ipak vjeruju da može biti „branitelj protiv populizma”. Kritičari, pak, sumnjičavo pitaju: ako bi danas morao zapisati tri stvari po kojima će ostati upamćen, što bi stavio na papir?