Slovački premijer Robert Fico najavio je kako će Bratislava ponovno zatražiti odgodu usvajanja 18. paketa sankcija Europske unije protiv Rusije jer, tvrdi, dosad ponuđena jamstva Europske komisije ne štite dovoljno slovačku energetsku sigurnost.
U objavi na Facebooku Fico je poručio da prijedlozi Komisije „do not provide Slovakia with sufficient guarantees” te je potvrdio da je stalnom predstavniku Slovačke u Bruxellesu naložio da zatraži odgodu glasanja.
Drži se ruku pod ruku s Budimpeštom Od povratka Fica na vlast 2023. slovenska** vlada već je više puta blokirala ili usporila zajedničke europske korake usmjerene protiv Moskve, sve češće se svrstavajući uz Mađarsku – dvije države koje se u Bruxellesu smatra najsklonijima Kremlju.
Ključni razlog otpora je ovisnost o ruskom plinu. Fico je poruku još pojačao rečenicom da „The government coalition rejects the idiotic proposal by the European Commission to cut off Russian gas flows by 2028”, ali je dodao da je otvoren za dogovor koji bi „guarantee a certain level of comfort” Slovačkoj i nakon tog roka.
Premijer inzistira da bi najsvrsishodnije rješenje bila iznimka kojom bi Bratislava mogla ispuniti važeći ugovor s Gazpromom do njegova isteka 2034. – prijedlog koji Komisija za sada kategorički odbija.
Što je ponudila Komisija Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen u ponedjeljak je Fici poslala pismo s nizom mjera za ublažavanje slovačkih briga:
• osnivanje radne skupine za nadzor i potporu energetskoj tranziciji; • rješavanje prekograničnih tarifa za naftu i plin; • tehnička rješenja koja bi dopustila korištenje spot-tržišta za prilagodbu dugoročnih ugovora; • ubrzavanje odobravanja državnih potpora te mogućnost korištenja europskih fondova za diverzifikaciju izvora.
Fico je pismo proslijedio čelnicima svih parlamentarnih stranaka tražeći njihovo očitovanje. Vladina stranka Hlas-SD jamstva je pozdravila, dok se koalicijski partner SNS zasad nije izjasnio. Oporba je, pak, kritizirala premijera da u Bruxellesu nije izborio konkretne ustupke i optužila ga da „sramoti državu”, ali ga istodobno poziva da omogući usvajanje sankcijskog paketa.
Za razliku od većine članica EU-a, koje su nakon ruske invazije na Ukrajinu smanjile ovisnost o energentima iz Rusije, Slovačka i Mađarska i dalje se uvelike oslanjaju na ruski plin – pa zajednički blokiraju svaki potez koji bi taj dotok mogao prekinuti bez dodatnih jamstava.