Sjevernomakedonska političarka Radmila Šekerinska, od prosinca zamjenica glavnog tajnika NATO-a, poručila je u razgovoru za Hinu da će Savez nastaviti snažno podupirati Ukrajinu i nakon više od dvije godine ruske agresije.
„Nakon brutalne ruske agresije na Ukrajinu bili ste zaista saveznik koji je podržao Ukrajinu, ne samo financijski i politički, već i vojno. Riječ je o 245 milijuna eura izravne humanitarne i vojne pomoći Ukrajini”, istaknula je Šekerinska, ocijenivši Hrvatsku „vrijednim i pouzdanim” partnerom.
-
Pomoć Ukrajini • Više od 50 milijardi eura vojne pomoći članica NATO-a stiglo je u Ukrajinu prošle godine. • U prvih šest mjeseci ove godine isporučeno je još 35 milijardi eura. • U Wiesbadenu (Njemačka) uspostavljen je poseban zapovjedni stožer za koordinaciju vojne pomoći, a u Poljskoj zajedničko središte s ukrajinskom vojskom radi na razmjeni borbenih iskustava. • Razmatra se „koalicija voljnih” za potporu Kijevu i nakon eventualnog primirja kako bi budući mir bio „održiv i pravedan”.
-
Transatlantska sloga unatoč Trumpu Na pitanja o mogućem utjecaju američkog predsjednika Donalda Trumpa na stabilnost Saveza, Šekerinska odgovara da „zabrinutosti nema mjesta”. Prema njezinim riječima, zaključci nedavnog samita u Haagu demonstrirali su „nedvosmislenu i snažnu predanost SAD-a NATO-u”.
• Saveznici su pristali povećati izdvajanja za obranu na 5 % BDP-a, čime su, kaže, odgovorili na Trumpove zahtjeve za pravednijom podjelom tereta. • „Bilo je vrlo jasno da saveznici dijele iste procjene o prijetnjama i pogled na rješenja – veća ulaganja i ambicioznije sposobnosti”, naglašava Šekerinska.
- Obvezni vojni rok po izboru država Hrvatska planira od iduće godine ponovno uvesti obvezni vojni rok, a slične modele razmatraju i neke druge članice. Zamjenica glavnog tajnika podsjeća da NATO takve odluke prepušta nacionalnoj razini:
„Imamo različite pristupe, ali vjerujemo saveznicima da će izabrati najprimjerenije rješenje.” Ključno je, dodaje, da se razvijaju sposobnosti i ispunjavaju savezni planovi, dok način na koji će to pojedina zemlja postići ostaje njezin suvereni izbor.
Poruka iz sjedišta Saveza, zaključuje Šekerinska, ostaje jasna: jače, sposobnije, ujedinjeno savezništvo najbolji je odgovor na današnje sigurnosne izazove.