Cijene nafte zadržale su se u utorak iznad psihološke granice od 69 dolara za barel nakon što je američki predsjednik Donald Trump odgodio odluku o mogućim sankcijama Rusiji.
Na londonskoj burzi barel je oko podneva vrijedio 69,24 dolara, praktički jednako kao dan ranije kada je zaključen s minusom od 1,15 dolara. Na američkom tržištu cijena se kretala oko 66,90 dolara, uz sličan izostanak promjena nakon jučerašnjeg pada od 1,47 dolara.
Ključni smirujući signal stigao je iz Washingtona. Trump je prošloga tjedna najavio „značajno priopćenje” o Rusiji, a tržišta su strahovala da će podržati prijedlog senatora Lindseya Grahama i Richarda Blumenthala o carinama na uvoz ruske nafte, plina, uranija i druge robe. Umjesto toga, odluku je pomaknuo za 50 dana.
„Fokus je bio na Donaldu Trumpu. Strahovalo se donekle da bi mogao odmah uvesti sankcije Rusiji, a umjesto toga odgodio je odluku za 50 dana”, rekao je Giovanni Staunovo iz UBS-a, dodajući da je glavna vijest „raspršene bojazni da bi tržište već u idućim danima moglo biti tijesno opskrbljeno”.
Analitičari ING-a upozoravaju da bi eventualne sankcije značajno promijenile izglede za tržište: najveći kupci ruske nafte – Kina, Indija i Turska – morali bi vagati koristi nižih cijena i troškove izvoza u SAD.
Kineski BDP u drugom tromjesečju porastao je 5,2 % na godišnjoj razini, blago iznad očekivanja zahvaljujući fiskalnom poticaju i ubrzanim isporukama u SAD prije uvođenja novih carina. Tony Sycamore iz IG-a ističe da „anemični kineski podaci imaju izravne posljedice po robu, uključujući željeznu rudu i naftu”.
Inflacija u SAD-u u lipnju je ubrzala na 2,7 %, pokazale su procjene ministarstva rada, dok je OPEC izvijestio da je cijena košarice njegove nafte u ponedjeljak porasla 1,23 dolara, na 72 dolara po barelu.