Guverner Kalifornije Gavin Newsom zaprijetio je da će demokrati u najvećoj američkoj saveznoj državi ponovno povući granice svih 52 kongresna okruga – potez kojim bi, prema procjenama, mogli osvojiti još pet do sedam mjesta u Zastupničkom domu.
Najava dolazi u trenutku kada republikanci u Teksasu, na traženje Donalda Trumpa, ulaze u izvanrednu sjednicu parlamenta kako bi precrtali svojih 38 okruga i, tvrde demokrati, osigurali dodatnih pet republikanskih mandata. Guverner Teksasa Greg Abbott stavio je redistricting na dnevni red, a demokrati taj plan opisuju kao „antidemokratski manevar” za učvršćivanje vlasti.
„Želimo natrag svoja predsjednička zvona”, izjavio je kalifornijski zastupnik Mark Takano, aludirajući na gubitak parlamentarne većine. Demokrati trenutačno drže 43 od 52 kalifornijska mjesta u Kongresu.
No Newsomov je plan pravno klimav. Kalifornijci su još 2010. ustavnom izmjenom oduzeli političarima ovlasti crtanja izbornih karata i povjerili ih neovisnoj građanskoj komisiji, koju mnogi ističu kao nacionalni model pravednog postupka. Newsom zasad iznosi samo opće ideje – od hitnog referenduma kojim bi se komisiji ukinule ovlasti do, kako je rekao, mogućnosti da parlament jednostrano usvoji nove mape.
„To nije zakonito ni na koji način”, upozorava Dan Vicuña iz nadzorne organizacije Common Cause. „Ideja je bila da se karte nacrtaju javno i transparentno nakon popisa stanovništva, pa ostanu netaknute do sljedećeg desetljeća.”
Slično upozorava i republikanac Russell Yee, nekadašnji član komisije: „Prodati predanost poštenim izbornim okruzima za kratkotrajnu stranačku korist isto je kao da obiteljsku baštinu založite u zalagaonici za šaku brzog novca”.
Sam Newsom priznaje da je nekoć podržavao osnivanje komisije, ali tvrdi da je vrijeme za oštriju taktiku: „Republikanci igraju po drugim pravilima. Možemo moralizirati ili prepoznati koliko je trenutak egzistencijalan”.
Kritičari, poput zastupnika Alexa Leeja, odgovaraju da bi rušenje neovisne komisije potkopalo demokratski kredibilitet koji liberali traže dok upozoravaju na Trumpove pritiske na vladavinu prava. „Republikanci pobjeđuju varanjem. Mi pobjeđujemo jasnim programom za radničku klasu i isporukom rezultata”, poručio je Lee.
Za sada ostaje nejasno hoće li Newsom, kojega se već spominje kao mogućeg predsjedničkog kandidata 2028., doista pokušati zaobići ustavne zapreke ili je riječ o političkom pritisku kojim želi natjerati republikance da odustanu od teksaškog gerrymanderinga.