Ministarstvo obrane povećat će broj sigurnosnih i antidoping provjera među pripadnicima Hrvatske vojske nakon što je Matija Mašala, vojnik Počasno-zaštitne bojne osumnjičen za plaćeno dvostruko ubojstvo u Zagrebu, razotkrio niz propusta unutar sustava.
„Ovaj sam tjedan dobio izvješće o pripadniku Počasno-zaštitne bojne kojeg se sumnjiči za počinjenje dvostrukog ubojstva … dane su smjernice na koji način treba ojačati i postrožiti sigurnosne provjere vojnika koji imaju izravan kontakt sa štićenim osobama i objektima 1., 2. i 3. kategorije”, poručio je ministar obrane Ivan Anušić.
Ključne mjere
• Nulta tolerancija na opojna sredstva ostaje neupitna.
• Uskoro kreću češći, nenajavljeni testovi na droge i alkohol.
• Fokus je na postrojbama koje štite predsjednika, Vladu i druge visoke dužnosnike.
Disciplinarni rezovi već vidljivi
Iz Izvješća o obrani za 2024. proizlazi da je Vojnostegovni sud lani zaprimio 274 stegovne prijave protiv 281 vojnog djelatnika. Od 165 okončanih postupaka:
• za 107 osoba potvrđena je stegovna odgovornost,
• 105 je proglašeno krivima za 128 težih prekršaja,
• izrečeno je 40 jednokratnih novčanih kazni i šest raskida službe, dijelom zbog zlouporabe droga.
Najčešća teža kršenja odnose se na:
- nedolično ponašanje koje narušava ugled MORH-a i HV-a,
- pojavljivanje u službi pod utjecajem alkohola ili odbijanje alkotesta,
- postupke kojima se nanosi šteta državnoj imovini.
Protiv odluka zapovjednika podneseno je devet žalbi na kazne i dvije na udaljenje iz službe; upravni su sudovi tijekom 2024. odbili četiri tužbe pokrenute protiv stegovnih rješenja.
Što slijedi? Sigurnosne službe dobile su nalog da revidiraju postojeće protokole i ubrzaju provjere osoblja u dodiru s najvišim državnim institucijama. Poruka političkog i vojnog vrha jasna je: svaki trag narkotika ili teže povrede stege značit će udaljenje iz sustava.
Pojačani nadzor trebao bi, tvrde u MORH-u, spriječiti ponavljanje skandala koji je potresao Pantovčak i ozbiljno narušio povjerenje građana u vojsku.