Ruski masovni napadi bespilotnim letjelicama ulaze u novu, znatno opasniju fazu, upozoravaju ukrajinske vlasti.
Prema podacima ukrajinskog ratnog zrakoplovstva i analitičke kuće Dragon Capital, Moskva je u lipnju oborila vlastiti crni rekord lansiravši 5 337 dronova kamikaza tipa Shahed – gotovo 30 % više nego prethodnog rekordnog ožujka (4 198). Samo 29. lipnja u zoru napadnuto je 477 letjelica, što je označeno kao najveći pojedinačni zračni udar od početka invazije.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski podsjetio je 24. lipnja da je od 2022. prema ukrajinskim gradovima i infrastrukturi lansirano oko 28 000 Shaheda, a čak desetina te brojke pala je samo u proteklom mjesecu.
Sve raznolikiji arsenali
Rusija se danas oslanja na tri gotovo identične varijante bespilotnih letjelica za dubinske udare: uvezene iranske Shahede, domaće kopije nazvane Geran te novu, kineskim komponentama potpomognutu verziju Garpiya-A1. Uz njih se sve češće pojavljuju i jeftini „lažni dronovi” – Gerberi – koji nalikuju Shahedima, ali ne nose eksploziv i služe za zasićivanje ukrajinske protuzračne obrane.
Obavještajna uzbuna
Izvor iz ukrajinske vojne obavještajne službe (HUR) izjavio je početkom srpnja da će Kremlj uskoro moći „noću rasporediti više od 500 dronova dugog dometa”. Ključ je, tvrdi, u ubrzanoj proizvodnji: iz ruskih pogona danas izlazi do 70 Gerana dnevno, naspram 21 koliko ih je sastavljano lani. Paralelno se gradi 12 do 15 novih lansirnih lokacija, što će dodatno otežati ukrajinsko rano upozoravanje.
Ritam napada već sada nadmašuje sve što je viđeno ranije. Količina dronova koju je Rusija 2022. trebala mjesec dana da lansira – početkom ljeta 2024. ispaljuje se tijekom jedne noći. 27. lipnja zabilježeno je 363 Shaheda, a 17. lipnja 440.
Ukrajinske vlasti strahuju da bi novi kapaciteti mogli produbiti pritisak na energetsku mrežu i civilnu infrastrukturu, osobito uoči nadolazeće zime, dok Kijev nastavlja apelirati na Zapad za dodatne sustave protuzračne obrane.