Splićanin Stipo Margić već godinama ruši predrasude i fizičke barijere s kojima se susreću osobe s invaliditetom. Iako živi s Friedreichovom ataksijom, rijetkom neurološkom bolešću koja ga je prikovala za invalidska kolica, njegovi projekti pokazuju da volja često nadjača ograničenja.
Margić je široj javnosti postao poznat kada je s kolegama s fakulteta pokrenuo Liberato map – digitalnu kartu koja bilježi pristupačnost gradskih lokacija za osobe s invaliditetom. Aplikacija je nastala iz svakodnevnih situacija u kojima je nailazio na arhitektonske prepreke u rodnom Splitu.
Na svom je Facebook profilu ovog tjedna podijelio anegdotu koja ga je, kako kaže, dodatno podsjetila na važnost projekta. Dok je „kotrljao“ prema poslovnom sastanku, na pješačkom prijelazu mu se iz dječjih kolica obratila djevojčica: „Koji je tvoj pjoblem?“. Majka se počela ispričavati, no Margić ju je zaustavio: „Djeca ne vrijeđaju – ona samo žele razumjeti. Njihova iskrenost je ogledalo društva koje im još nije nametnulo sram ni osudu.“
Za njega je taj trenutak potvrda da se razlike ne smiju skrivati, već objašnjavati. „Da gradimo pristupačne gradove i još pristupačnija srca“, zaključio je u objavi.
Margić nastavlja rad na Liberato mapu i sličnim inicijativama, potaknut jednostavnim, ali snažnim dječjim pitanjem koje ga je podsjetilo na cilj: Split i druga hrvatska mjesta učiniti pristupačnima svima.