Europsko udruženje za aeronautiku, sigurnost i obranu (ASD) zatražilo je da se u sljedeći višegodišnji proračun Europske unije, koji stupa na snagu 2028., uvrsti najmanje 100 milijardi eura namijenjenih obrambenim programima – deset puta više od trenutačno predviđenih 10 milijardi.
U svojem „stavovnom dokumentu” ASD navodi da taj iznos predstavlja „apsolutni minimum za ponovno izgradnju europskih obrambenih industrijskih kapaciteta” nakon, kako tvrde, kumuliranog investicijskog manjka od 600 milijardi eura u razdoblju tzv. mirovne dividende.
Europska komisija u srijedu bi trebala predstaviti konture i brojke novoga sedmogodišnjeg financijskog okvira. Radni materijali do kojih je došao Euractiv upućuju na plan da se svi obrambeni programi objedine s fondovima za strateške sektore, posebice visoku tehnologiju i nabavu robe proizvedene unutar EU-a.
Što bi pokrilo 100 milijardi? • inovacijski program za razvoj nove tehnologije; • fond za povećanje proizvodnje oružja i streljiva; • poticaje za zajedničke nabave država članica, uz naglasak na kupnju „domaće” opreme.
Trenutačnih 10 milijardi eura ide na proizvodnju streljiva, projekte u sklopu Europskog obrambenog fonda te subvencije za zajedničke kupnje. Za usporedbu, sve članice EU-a zajedno su 2024. potrošile oko 326 milijardi eura na obranu, dok je američko Ministarstvo obrane za iduću godinu zatražilo čak 961,6 milijardi dolara (oko 818 milijardi eura).
Potporu ideji 100 milijardi prvi je iznio bivši povjerenik za obranu Thierry Breton, a prihvatili su je i njegov nasljednik Andrius Kubilius, izvršni direktor Saaba Micael Johansson te nekoliko istočnoeuropskih prijestolnica.
Francuski zastupnik EPP-a u Europskom parlamentu Christophe Gomart smatra da bi obrana trebala činiti 5 % budućeg proračuna, što iznosi oko 91 milijardu eura, ali dodaje da se cilj od 100 milijardi može dosegnuti smanjenjem humanitarne pomoći, rezanjem diplomatske mreže ili uključivanjem kohezijskih sredstava u obrambene troškove.