Prošlo je točno godinu dana otkako je na predizbornom skupu u Butleru u Pennsylvaniji pucanj promašio Donalda Trumpa za tek milimetar – i promijenio tijek američkih izbora.
Kad su 13. srpnja 2024. odjeknuli hici, 60-godišnji Blake Marnell stajao je u prvom redu, desetak metara od pozornice. „Vidio sam krv na njegovom uhu”, prisjeća se. Nekoliko sekundi vladali su kaos i nevjerica: vatrogasac Corey Comperatore poginuo je, dvojica okupljenih su ranjena, a 20-godišnji napadač Thomas Crooks smrtno je stradao pod mecima Tajne službe. Sudbina bivšeg predsjednika u tim je trenucima bila neizvjesna.
No Trump se uspravio, podignutom šakom i krvavog obraza povikao „Fight! Fight! Fight!”, stvarajući kadar koji će postati politička ikona. Slika se danas nalazi u zapadnom krilu Bijele kuće, na majicama pristaša Maga pokreta i, po mnogima, urezana je u kolektivnu američku psihu.
Šok koji je uslijedio potopio je kampanju Joea Bidena. Samo osam dana poslije, 81-godišnji predsjednik—potresen dvojbama o mentalnoj i fizičkoj snazi, a u međuvremenu pozitivan na covid—odustao je od reizbora. Demokrati su ostali bez jasnog nasljednika; potpredsjednica Kamala Harris dobila je 107 dana da preuzme utrku i izgubila i elektorski i narodni glas.
Republikanci su događaj protumačili kao „Božju intervenciju”. „Spasio me Bog da ponovno učinim Ameriku velikom”, poručio je Trump u inauguracijskom govoru u siječnju. Pastori na konvenciji govorili su o „milimetarskom čudu”, a savjetnica Susie Wiles još mu je u bolničkoj sobi šapnula: „Znaš da je ovo Bog.”
Posljedice su dalekosežne:
• Elon Musk odmah je javno stao uz Trumpa, pa u kampanju republikanskih kandidata uložio rekordnih 280 milijuna dolara. • Mark Zuckerberg nazvao je uzdignutu, krvavu šaku „najopakijim prizorom koji je ikad vidio” i ubrzo liberalizirao Facebook algoritme ukidanjem ograničenja za politički sadržaj. • Unutar Demokratske stranke raste bijes mladih birača; ankete iz ožujka pokazuju rekordno niskih 29 % potpore. Oporbeni val guraju imena poput Alexandrije Ocasio-Cortez i Bernija Sandersa.
Politolozi poput Larryja Sabata ovih osam dana opisuju kao „najdramatičnije u izbornoj povijesti SAD-a”. Trump, ohrabren preživljenim atentatom, vodi drugu administraciju tvrdoglavo i „na instinkt”, uvjeren da mora djelovati dok traje „vremenski kredit” koji mu je, kako vjeruje, darovan.
Demokrati se, pak, i dalje raspravljaju što bi bilo da je Biden odstupio ranije. Stratezi poput Kurta Bardelle tvrde da je stranka ostala bez vremena za pravu predizbornu utrku i da u kampanju 2028. ulazi već — s „negativnim startom”.
Koliko je pucanj u Butleru bio presudan, nikad se neće sa sigurnošću utvrditi. No svojim slikovitim povratkom na noge Trump je otvorio poglavlje američke politike u kojem krv, religijska simbolika i populistički zanos stoje rame uz rame – i još uvijek određuju puls nacije.