Aktivistica i poslovna žena Gina Miller (60), poznata po sudskim pobjedama nad britanskom vladom u doba Brexita, kandidira se za kancelarku Sveučilišta Cambridge – prvu ženu na toj poziciji u osam stoljeća povijesti ustanove.
Miller je za vrijeme kampanje javno progovorila o dva teška osobna iskušenja.
-
Agresivni karcinom dojke • „I knew something wasn’t right with one of my breasts … It turned out that I had an aggressive form of the disease.” • Od listopada do veljače primala je visoke doze kemoterapije, u ožujku je prošla dvostruku mastektomiju, a s blažom terapijom nastavlja do prosinca. • Zbog rijetke genske mutacije PALB2 odlučila je u siječnju odstraniti jajnike i jajovode: „I don’t want to keep looking over my shoulder to see if it’s going to come back.”
-
Neprijavljeno silovanje 1987. • „I was raped.”, rekla je prvi put javno, prisjetivši se napada četvorice muškaraca dvije mjeseca prije završnih ispita na tadašnjem Polytechnic of East London. • Posljedice su je, kaže, spriječile da ostvari san o odvjetničkoj karijeri.
Motiv za Cambridge – Grupa profesora je u veljači zamolila Miller da se kandidira; otkrila je da kancelar, premda uglavnom ceremonijalan, sjedi u sveučilišnom vijeću i može „osigurati da dužnosnici rade svoj posao i rješavati sporove”. – „Cambridge really needs leadership.” navodi, upozoravajući na pad svjetskog rejtinga s petog na šesto mjesto, deficit od 53 milijuna funti za 2023./24. i lošu podršku studentima s invaliditetom. – Posebno želi uvesti obvezne psihoterapeute u svaki koledž te sustavnu zaštitu od „microaggressions and misogyny” prema mladim znanstvenicama.
Kontroverzna utrka • Kandidatima se zamjera korištenje sveučilišnog grba i plaćeni PR; astrofizičar Wyn Evans poručio je da bi Cambridge, traži li „celebrity” kancelara, mogao postati „Keeping Up With the Cantabrigians”. • Među 10 kandidata, uz Miller, ističu se komičarka Sandi Toksvig, bivši šef BP-a John Browne i bivši ministar Chris Smith.
Zašto ponovno u javnu arenu? Unatoč godinama zlostavljanja na društvenim mrežama i policijskoj zaštiti tijekom Brexita, kaže da ima „bandwidth” za funkciju, ali i da je politika više ne zanima. Svoje životno geslo sažima u stihovima omiljene pjesme Iggyja Popa – „Lust for Life”.