Europski poljoprivrednici pripremaju se za novu rundu borbe s Bruxellesom. Sljedeći tjedan Europska komisija predstavlja nacrt višegodišnjeg proračuna za razdoblje 2028.–2034. i plan upravljanja sredstvima Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP). Već sada se šuška o osjetnim rezovima, a farmeri najavljuju izlazak na ulice.
„Imam traktor i spreman sam”, poručio je Massimiliano Giansanti, čelnik moćnog poljoprivrednog lobija Copa, reagirajući na nagađanja da će se proračun ZPP-a „ošišati”.
Koliki je ulog? • ZPP trenutačno čini gotovo trećinu sedmogodišnjeg proračuna EU-a od 1,2 bilijuna eura. • U aktualnom razdoblju 2021.–2027. za poljoprivredu je predviđeno ukupno 386,6 milijardi eura, odnosno između 53 i 59 milijardi eura godišnje.
Za što se novac koristi? • Prvi stupac ZPP-a donosi izravna godišnja plaćanja farmerima i mjere za stabilizaciju tržišta. • Drugi stupac, sufinanciran i iz nacionalnih blagajni, namijenjen je razvoju ruralnih područja i isplaćuje se kroz višegodišnje projekte.
Tko dobiva najviše? Najveći komadi kolača tradicionalno idu državama s prostranim obradivim površinama. Francuska je neprikosnovena na vrhu, a slijede Španjolska, Njemačka, Italija i Poljska.
Kako se ZPP mijenjao? Reforme su redovite: 1992. uvedena su izravna plaćanja, a 2003. se prešlo s vezanih potpora na uglavnom odvojene isplate od proizvodnje.
Što se očekuje idući tjedan? Jednostavno rečeno – škare. EU mora pronaći sredstva za jačanje obrambenih kapaciteta i vraćanje dugova nastalih tijekom pandemije. Budući da je ZPP proteklih godina „pojeo” gotovo trećinu proračuna, malo je izgleda da će ostati pošteđen rezova. Koliko duboko će Bruxelles zarezati, saznat će se uskoro – a farmeri poručuju da će odgovor stići na kotačima traktora.