Europska središnja banka (ECB) ostavila je ključne kamatne stope nepromijenjenima usprkos usporenom rastu gospodarstva i sve glasnijim pozivima na dodatno jeftinije zaduživanje.
• glavna stopa ostaje na 2 % • depozitna stopa na 2,15 % • osam uzastopnih rezova u proteklih devet mjeseci spustilo je kamate s vrhunca od 4 %
Predsjednica ECB-a Christine Lagarde poručila je da je eurozona „u dobroj poziciji” te da je „kriza troškova života iza nas”. Prema njezinim riječima, inflacija se stabilizirala na ciljanih 2 %, a rast plaća usporava, što banci daje prostora za strpljivo promatranje daljnjeg razvoja situacije.
„Naš je posao sada gledati što dolazi”, rekla je Lagarde, upozorivši ipak da rizici i dalje „ostaju nagnuti na negativnu stranu”. Kao glavne prijetnje navela je eskalaciju sukoba na Bliskom istoku i u Ukrajini te sve napetije globalne trgovinske odnose.
Tarife iz Washingtona i kineska konkurencija
Nakon što je američki predsjednik Donald Trump zaprijetio 30-postotnom carinom na uvoz iz Europske unije, Frankfurt pozorno prati pregovore Bruxellesa i Washingtona. Financijska tržišta nadaju se dogovoru prije roka 1. kolovoza, no ECB upozorava da bi novi val carina, posebno mogući 50-postotni namet na europski čelik, mogao zakočiti investicije i zapošljavanje. Istodobno bi kineski proizvođači, pogođeni američkim tarifama, mogli preusmjeriti jeftinu robu na europsko tržište i dodatno pritisnuti cijene.
Snaga eura – dar ili prijetnja?
Jačanje eura prema košarici svjetskih valuta pojeftinjuje uvoz i također snižava inflacijske pritiske. Stratezi poput Mathieua Savaryja iz BCA Researcha zato upozoravaju da bi sadašnja stanka mogla biti kratka: „Disinflacija je već duboko ukorijenjena… Vijeće bi se uskoro moglo naći prisiljeno agresivnije srezati kamate nego što tržišta očekuju.”
Blagi oporavak unatoč stagnaciji najvećih
Anketni podaci privatnog sektora pokazali su skroman rast proizvodnje i usluga u svih 20 članica eurozone, čak i dok Francuska i Njemačka prolaze kroz dulje razdoblje zastoja. Nezaposlenost je pritom na povijesno niskim razinama, a inflacija je u lipnju blago skočila na 2 % s 1,9 % u svibnju – daleko ispod 3,6 % koliko bilježi Ujedinjeno Kraljevstvo.
Tržišta sad računaju da će ECB zadržati kamate i u rujnu, a novu rundu rezova započeti u prosincu – pod uvjetom da trgovinski ratovi i geopolitičke napetosti u međuvremenu ne promijene planove.