Europski ministri za vanjsku trgovinu i vanjske poslove jutros su se hitno okupili u Bruxellesu nakon što je američki predsjednik Donald Trump pismom najavio uvođenje 30-postotnih carina na robu iz Europske unije. Taj potez dolazi samo tjedan dana nakon što se u Bruxellesu vjerovalo da dvije strane završavaju dogovor o simboličnih 10 % carina.
Trump je u pismu poručio kako je krajnje vrijeme da se „odstupi od dugotrajnih, velikih i upornih trgovinskih deficita” te se požalio da odnos „nije bio recipročan”.
Reakcije glavnih europskih čelnika:
• Francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je Uniju da bude spremna na trgovinski rat i da se „suprotstavi” Washingtonu.
• Njemački kancelar Friedrich Merz pridružio se kritikama, dok je talijanska premijerka Giorgia Meloni izrazila uvjerenje da se „pravedan dogovor” ipak može postići jer „nema smisla započeti trgovinski rat s druge strane Atlantika”.
• Povjerenik EU-a za trgovinu Maroš Šefčovič pred okupljenim ministrima upozorio je da bi carina od 30 % „praktički onemogućila dosadašnju trgovinu”, poremetila opskrbne lance i izazvala „ozbiljnu štetu s obje strane Atlantika”. Najavio je četverodijelni plan odgovora: nastavak pregovora, moguću protumjeru, suradnju s istomišljenicima te diverzifikaciju trgovinskih tokova.
• Danski ministar vanjskih poslova Lars Løkke Rasmussen ocijenio je kako su odnosi EU-a i SAD-a „na kritičnoj prekretnici”.
Istovremeno, Trump je za današnji susret s glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom u Washingtonu najavio „veliku izjavu” o Rusiji. U diplomaciji se očekuje da bi mogao objaviti isporuku dodatnih sustava Patriot Ukrajini. U Kijevu se već nalazi njegov posebni izaslanik Keith Kellogg, dok je njemački ministar obrane Boris Pistorius također u američkoj prijestolnici.
Europski kabineti za sada poručuju kako ostaju otvoreni za dijalog, ali istodobno pripremaju paket protumjera u slučaju da Trumpova prijetnja postane stvarnost.