Europska komisija priprema prijedlog kojim bi se najveći proračunski programi Unije – Zajednička poljoprivredna politika i Kohezijski fondovi – u sljedećem višegodišnjem proračunu (2028.–2034.) spojili u 27 nacionalnih paketa vrijednih oko 800 milijardi eura, a isplata bi ovisila o provedbi dogovorenih reformi.
Prema nacrtu uredbe, broj postojećih programa smanjio bi se „s gotovo 540 na 27 nacionalnih i regionalnih partnerskih planova”, čime bi se, tvrdi Komisija, smanjili administrativni troškovi. Svaka bi vlada morala podnijeti vlastiti plan s „dnevnim redom reformi, ulaganja i drugih intervencija”, a sredstva bi stizala tek nakon zelenog svjetla Komisije i Vijeća.
Model se nadovezuje na Mehanizam za oporavak i otpornost od 650 milijardi eura, kojim je Bruxelles tijekom pandemije pregovarao izravno s glavnim gradovima, zaobilazeći regije. Upravo je taj pristup izazvao oštre kritike:
• 19 država članica, 149 regija i čak matična stranka Ursule von der Leyen, Europska pučka stranka, smatraju da bi plan narušio regionalnu autonomiju i kažnjavao lokalne vlasti za odluke donijete na nacionalnoj razini. • Europski revizorski sud ocijenio je da je Komisija „oprala ruke od financijskog upravljanja proračunom EU-a i svu odgovornost prebacila na države”, upozorio je predsjednik Suda Tony Murphy, dodajući da je instrument „u praksi bio lošiji za gotovo sve zemlje”. • Europski parlament također negoduje. „Ne možemo prihvatiti postupak u kojem se od Parlamenta traži da samo odobrava već donesene odluke”, poručio je su-izvjestitelj za proračun Siegfried Mureșan i upozorio da bi pristup mogao biti u suprotnosti s ugovorima EU-a.
Unatoč otporu, prijedlog imaju potporu Njemačke i ostalih neto uplatiteljica, koje žele reformske ustupke u zamjenu za svoj novac. Poljoprivrednici su, pak, osigurali 291 milijardu eura izravne potpore, no njihovih 96 milijardi eura regionalnih sredstava bit će u potpunosti uklopljeno u nove nacionalne pakete.
Konačna verzija dokumenta, s točnim iznosima, bit će predstavljena u srijedu, a predviđa radikalnu promjenu načina na koji EU raspoređuje gotovo polovicu svojeg ukupnog proračuna.