Njemačka je naglo zaoštrila retoriku prema Sjedinjenim Državama i od Europske komisije zatražila da službeno zaprijeti aktiviranjem tzv. instrumenta protiv prisile (ACI) – najsnažnijeg trgovinskog oružja Unije. Poziv stiže samo tjedan dana prije nego što administracija predsjednika Donalda Trumpa planira uvesti 30-postotne carine na robu iz EU-a, trostruko više od sadašnje osnovne stope od 10 %.
„Budući da smo u završnoj fazi pregovora, došlo je pravo vrijeme da Komisija razmotri uporabu ACI-ja. Sedam dana prije isteka roka treba pokazati što možemo učiniti”, poručio je visoki dužnosnik njemačke vlade.
ACI bi Komisiji dao pravni okvir za široku paletu protumjera: od ograničenja ulaganja i ukidanja zaštite intelektualnog vlasništva do carina na robu i usluge iz SAD-a. Bruxelles je već najavio odmazdu na američku robu vrijednu 93 milijarde eura, koja bi stupila na snagu 7. kolovoza ako dogovor ne bude postignut, a priprema se i lista mjera za uslužni sektor.
Novo njemačko stajalište predstavlja dramatičan zaokret u odnosu na riječi kancelara Friedricha Merza, koji je početkom srpnja zagovarao „brz i jednostavan” dogovor s Washingtonom, pa i prihvaćanje postojeće 10-postotne carine ako bi automobilski sektor bio izuzet od dodatnih nameta. Trump je, međutim, već uveo 50-postotne carine na čelik i aluminij te 25 % na automobile i autodijelove, što dodatno pritišće ionako uzdrmanu perjanicu njemačkog gospodarstva.
EU je prošle godine zabilježila neto suficit u razmjeni sa SAD-om od 50 milijardi eura – 198 milijardi plusa u robi te 148 milijardi minusa u uslugama. Upravo taj višak, osobito u autoindustriji, nalazi se u središtu Trumpove ofenzive.
Za aktiviranje ACI-ja potrebna je kvalificirana većina država članica – najmanje 15 zemalja koje predstavljaju 65 % stanovništva Unije. Dužnosnik iz Berlina, međutim, umanjuje razmirice s Parizom, koji već mjesecima traži tvrđi pristup: „Nikada nije bilo spora o oštrini odgovora među ključnim partnerima, uključujući Njemačku i Francusku; radilo se samo o tajmingu.”
Odgovor EU-a, poručuju iz Komisije, bit će spreman – i aktiviran – ako Washington 1. kolovoza doista potegne svoj carinski okidač.