Frustracije u Bruxellesu rastu jer belgijsko pravosuđe, opterećeno kroničnim manjkom ljudi i procesnim pogreškama, posrće u visokoprofilnim istragama korupcije povezane s EU-om.
Na sjednici parlamenta ministar unutarnjih poslova Bernard Quintin priznao je da u središnjem uredu za borbu protiv gospodarskog i financijskog kriminala radi samo 35 policajaca, a polovicu njihova posla danas pokreću istrage Europskog javnog tužitelja (EPPO). Državna antikorupcijska postrojba jedva stoji bolje – ukupno 64 istražitelja za cijelu zemlju.
„Borba protiv korupcije i prijevara apsolutni je prioritet”, izjavio je Quintin, no šefica EPPO-a Laura Kövesi ovaj je tjedan situaciju opisala dramatičnije: Belgija je ključna točka za organizirani financijski kriminal, ali njezin odgovor na to „šala je”.
EPPO trenutačno vodi 79 istraga u Belgiji, među njima i politički osjetljive predmete poput takozvanog „Pfizergatea” povezanog s predsjednicom Komisije Ursulom von der Leyen te navodne zlouporabe sredstava u Europskom parlamentu. Na udaru su najveći parlamentarni klub Europska pučka stranka, ugašena krajnje desna skupina Identity and Democracy i više pojedinačnih zastupnika. Mediji navode da je ID u razdoblju 2019.–2024. nenamjenski potrošio 4,3 milijuna eura europskih sredstava.
Kvaliteta i diskrecija belgijskih istraga također su pod lupom. Predsjednica Parlamenta Roberta Metsola prošlog je mjeseca najavila reviziju postupka ukidanja imuniteta nakon pritužbi da se ugled zastupnika narušava objavom slabih dokaza. Isti prigovori čuli su se i ovaj tjedan na zatvorenoj sjednici pravnog odbora, gdje su konzervativci, socijalisti i liberali zatražili od belgijskog tužiteljstva „čvršće dokaze” prije traženja skidanja imuniteta u aferi Huawei gate.
Belgijska reputacija dodatno je načeta slučajem Qatargate iz 2022., koji se zbog internih pravnih izazova i dalje vuče bez naznake završetka.
U pozadini belgijski dužnosnici odavno tvrde da ne mogu sami nositi teret transnacionalnih istraga. Bivši premijer Alexander De Croo još je 2023. podržao proširenje ovlasti EPPO-a, ideju koja sada dobiva zamah u Europskom parlamentu u sklopu šire reforme protukorupcijske arhitekture EU-a.
OECD je prošle godine u izrazito kritičnom izvješću zabilježio sustavne propuste belgijskog pravosuđa: od 2016. do danas izrečene su samo tri presude za transnacionalnu korupciju, i to protiv pet pojedinaca, dok nijedna tvrtka nije sankcionirana. Istražni suci u Bruxellesu vode prosječno 150 predmeta, a samo tri savezna tužitelja pokrivaju međunarodne korupcijske slučajeve – opterećenje koje su sami magistrati nazvali neodrživim.
Na pitanje o kadrovskim problemima iz kabineta ministra unutarnjih poslova poručuju: „Pojačat ćemo zapošljavanje i obuku policajaca. To nam je prioritet.”