LONDON – Unutar Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) rasplamsava se nova polemika: Saudijac Mustafa Babiker, dugogodišnji zaposlenik naftnog diva Saudi Aramcoa, predložen je za jednog od trojice glavnih koordinatora poglavlja koje će državama preporučiti mjere za smanjenje emisija fosilnih goriva u sljedećem velikom IPCC-ovu izvješću.
Povjerljiva bilješka odbora za odabir autora, u kojoj se navodi Babikerova nominacija, izazvala je bojazan da bi dvadeset godina rada u najvećoj svjetskoj naftnoj kompaniji moglo potkopati vjerodostojnost IPCC-a kao glavnog arbitra klimatske znanosti.
„To narušava ugled IPCC-a”, rekao je sugovornik upućen u rasprave. Aktivistica Tzeporah Berman, utemeljiteljica nevladine inicijative za Sporazum o neširenju fosilnih goriva, ocijenila je nominaciju kao „jedan od najogoljenijih primjera političkog preuzimanja klimatske politike od strane naftne industrije koje sam ikad vidjela”.
Saudijsko izaslanstvo pri UN-u odbacuje kritike: „Saudi Arabija drži rad IPCC-a u najvećem mogućem poštovanju… Dr. Mustafa Babiker iznimno je kvalificiran za ovu ulogu”, poručio je glasnogovornik delegacije.
Babiker, akademik s dugim stažem u IPCC-u i vezama sa sveučilištima MIT, Colorado i Kartum, nije bio dostupan za komentar, a Saudi Aramco nije odgovorio na novinarski upit.
Politički pritisci jačaju IPCC svako šest do sedam godina objavljuje izvješća koja vlade i ulagači koriste za donošenje odluka o klimatskoj politici. Vice-predsjednica panela Diana Urge-Vorsatz priznaje da su ulozi sve veći: „Cijelo područje klime postalo je mnogo politiziranije i financijski značajnije, pa je i sudjelovanje intenzivnije.”
Sukobi se posebno vide u Radnoj skupini III, zaduženoj za odgovor na klimatske promjene. Od sedam njezinih potpredsjednika, troje dolazi iz država članica OPEC+-a, dvoje iz Foruma izvoznika plina, jedan iz Norveške – najvećeg europskog proizvođača nafte – a su-predsjedavajuća Katherine Calvin iz SAD-a. Calvin je u veljači bila spriječena otputovati na sastanak u kineskom Hangzhouu nakon što je administracija Donalda Trumpa blokirala sudjelovanje američkih dužnosnika u okolišnim tijelima UN-a, a broj članova američkog istraživačkog tima smanjen je s devet na tri.
Novo izvješće trebalo bi biti dovršeno 2028., no znanstvenici upozoravaju da rokovi klize zbog sve težih pregovora. Sljedeći pokušaj dogovora zakazan je za 30. lipnja u Ženevi.
Saudijska je delegacija već u veljači, zajedno s Indijom, Kinom i Rusijom, pokušala promijeniti naslov i opseg poglavlja koje Babiker sada može voditi. Nakon otpora zemalja poput Švedske ipak su napravljeni ustupci.
Istodobno, dokument otkriva da su tijekom odabira autora preskočeni brojni ugledni znanstvenici, među njima i Jan Minx iz Instituta za klimatska istraživanja u Potsdamu, specijalist za analizu učinaka klimatskih politika – pristup koji, prema zapisniku Earth Negotiations Bulletina, neke vlade ne žele uvrstiti u izvješće.
Urge-Vorsatz ne komentira konkretno Babikera, ali naglašava kako je raznolikost glasova korisna „dokle god je uravnotežena”. Berman pak upozorava da „infiltracija naftnih kompanija drži svijet taocem sustava prošlosti na štetu života i sredstava za život”.
Hoće li Aramcov veteran doista dobiti vodeću ulogu, odlučit će se iza zatvorenih vrata – u trenutku kad je integritet IPCC-a pod najvećom lupom dosad.