Beograd je na Vidovdan postao poprište dvaju suprotstavljenih skupova: desetci tisuća građana koje predvode studenti u blokadi tražili su prijevremene parlamentarne izbore, dok su na obližnjem okupljanju simpatizeri vlasti sudjelovali u takozvanoj „književnoj večeri” studenata odanih predsjedniku Aleksandru Vučiću.
Prema procjenama organizatora, na glavnom prosvjedu okupilo se oko 140 tisuća ljudi. Skup je protekao mirno do 21 sat, kada je, po razlazu studenata, došlo do sukoba dijela prosvjednika s policijom i do više uhićenja. Vlasti su ranije toga dana stopirale željeznički i autobusni promet prema gradu zbog navodnih dojava o bombama, čime su, tvrde prosvjednici, dodatno ograničile dolazak pristaša.
Politički analitičar Davor Gjenero smatra da je time „demontiran kompletan sustav blokada” te da slijedi "faza poprilično žestoke represije Vučićevog režima". U razgovoru za hrvatske medije opisao je kako je predsjednik, po njegovu sudu, uspio „duboko izbušiti protestnu strukturu” ubacujući u govornike pojedince nacionalističkog usmjerenja.
Zaokret retorike uočio se na govoru sveučilišnog profesora Mile Lompara, koji je pozvao na poštivanje ustavne odredbe prema kojoj je „Kosovo i Metohija neotuđivi dio Srbije” i spomenuo potrebe Srba u susjednim državama. Gjenero drži da je takav ton potpuno diskreditirao dosad građanski orijentirani pokret.
„Je li to napravila Putinova agentura da bi učinila uslugu Vučiću ili je to radio Vučić s ruskim službama ja znam na to odgovoriti, ali to je u svakom slučaju odrađeno”, rekao je analitičar, dodavši kako prisutnost „ruskih ljudi” čini međunarodnu potporu prosvjednicima malo vjerojatnom.
Gjenero prognozira da zahtjev za prijevremenim izborima neće uspjeti, a da će režim iz krize izići "još represivniji i suroviji". Istodobno podsjeća da se dio studentskih aktivista i dalje nalazi u Hrvatskoj, bojeći se povratka zbog mogućih progona.
Vidovdanska okupljanja tako su, prema ocjeni analitičara, označila prekretnicu: građanski bunt, oslabljen represijom i nacionalističkom infiltracijom, suočava se s neizvjesnom budućnošću, dok vlast jača svoju kontrolu nad ulicom i institucijama.