Od simboličnih 20 eura do pozamašnih 833 eura – toliko su studenti u Hrvatskoj mjesečno „teški” ovisno o tome u kojoj općini, gradu ili županiji žive. Pokazalo je to novo istraživanje Ministarstva demografije i useljeništva provedeno među 575 lokalnih jedinica, na koje je odgovorilo njih 570.
Najizdašniji su Stari Jankovci u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Ondje studentima svaki mjesec sjedne 833 eura. Slijedi Grad Zagreb s 520 eura, dok treće mjesto dijele male dalmatinske općine Okrug i Pojezerje sa 400 eura. Pri vrhu su još Umag (360 eura), Istarska županija (300), Bjelovarsko-bilogorska županija (266) te Dubrovnik i Rovinj (po 220).
S druge strane ljestvice nalaze se Fažana s 20 i Bedenica sa 30 eura mjesečne stipendije. Ipak, Bedenica taj iznos isplaćuje svakom studentu, bez dodatnih kriterija.
Kada se mjesečne stipendije zamijene jednokratnim potporama, rekorderi su Šolta i Šodolovci. Prva isplaćuje 1 380 eura, druga 1 300. Po 1 000 eura jednokratno daju Drniš, Erdut, Otok, Ivankovo, Klanjec i Marijanci, a zanimljiv je i primjer Baške Vode gdje svi studenti dobivaju 650 eura, uz dodatnih 350 za odličan uspjeh.
Kriteriji za dobivanje potpore razlikuju se, ali se najčešće spominju uspjeh, nadarenost, deficitarna zanimanja i socijalni status. Zagreb tome pridodaje pripadnost romskoj manjini te međunarodnu ili privremenu zaštitu, a Dubrovnik daje prednost i djeci stradalnika Domovinskog rata te djeci osoba s invaliditetom.
Učenici dobivaju osjetno manje, no i tu postoje iznimke. Općina Sveti Juraj na Bregu mjesečno isplaćuje 400 eura, Zagreb 380, a Okrug 200. Na dnu ljestvice je Malinska-Dubašnica s 10 eura, dok je Berek nešto „darežljiviji” s 20.
Kad je riječ o jednokratnoj pomoći za učenike, Šolta opet prednjači s 1 150 eura, a slijede Čakovec i Bol sa po 800. Najniže su Đelekovec i Kloštar Podravski sa simboličnih 50, odnosno 20 eura.
Uz stipendiranje, oko 90 lokalnih jedinica sufinancira smještaj u učeničkim i studentskim domovima. Među njima su, primjerice, Zagreb, Bakar, Fužine, Marija Bistrica i Otočac te niz županija od Zadarske do Osječko-baranjske.
Razlike su, očito, goleme. Dok pojedini studenti mogu pokriti gotovo cijenu školarine ili dijela stanarine, drugi na raspolaganju imaju iznos dovoljan tek za nekoliko šalica kave. Iako novac nije jedini motiv za studij, podaci jasno pokazuju koliko mjesto prebivališta može utjecati na kućni budžet budućih akademaca.