Žestok ljetni prodor hladnog zraka protutnjao je Hrvatskom i ostavio iza sebe poplavljene ceste, obilne pljuskove i tuču promjera do pet centimetara. Najviše je stradala karlovačka regija, gdje je u subotu navečer palo 48,2 milimetra kiše – gotovo polovica prosječne mjesečne količine za srpanj – a bujice su nakratko zatvorile dio autoceste A6.
Na udaru su bili i Karlobag, Pag te Dugi otok, dok je šire područje Dalmacije prošlo nešto blaže, s tek 5 do 10 litara kiše po četvornome metru. U Senju je pala 46 litara, u Bosiljevu čak 63, dok je na krajnjem istoku zemlje zabilježeno tek nekoliko litara, unatoč suši koja ondje traje.
Meteorolog Zoran Vakula u programu HRT-a pojašnjava da je najgore prošlo, ali da se visinska ciklona još zadržava nad regijom:
„Srećom, mislim da za većinu Hrvatske, po sadašnjim spoznajama, ipak nije bilo tako strašno kao što je djelovalo da će biti.”
Prema njegovim riječima, do srijede će atmosfera biti promjenjiva, osobito u noći s ponedjeljka na utorak kada se očekuje novi val jačih oborina.
• Vrlo mala vjerojatnost ponavljanja olujnog vjetra kakav je prije dvije godine pogodio Zagreb, jer je podloga ovoga puta bila hladnija. • Temperaturni maksimumi ostaju ispod 30 °C, i na kopnu i na moru. • Na Jadranu također nema naznaka vrelinskog udara; ljetnikovci bez sunca neće biti oduševljeni.
„Ljudi koji su sada uzeli godišnje odmore i žele sunčano, vruće vrijeme – nisu se baš posrećili”, dodaje Vakula, procjenjujući da bi se visinska ciklona mogla zadržati i do deset dana te da bi i početak kolovoza mogao proći bez izraženih vrućina.
Dugoročne prognoze ipak ukazuju na iznadprosječnu toplinu u kolovozu, ali Vakula ne očekuje temperaturne skokove iznad 35 °C: najtopliji dio ljeta, kaže, bio je krajem lipnja i početkom srpnja.
Govoreći o klimatskim trendovima, podsjetio je da je prošla godina globalno bila među dvije najtoplije ikad, a prvih šest mjeseci 2024. u Hrvatskoj su „u top 5 najtoplijih”. Ipak, tekuća godina zasad ne prijeti rušenjem rekorda.
Vremenske prilike zanimaju i organizatore vojnog mimohoda povodom 30. obljetnice Oluje, zakazanog za četvrtak u Zagrebu. Vakula procjenjuje da će temperatura biti „ugodnih 25 ili 26” stupnjeva, no ne isključuje mogućnost kratkotrajnog poslijepodnevnog pljuska: „Ne možemo jamčiti da će 31. srpnja biti sasvim suho.”
Zaključno, najavljeno smirivanje vremena nakon srijede neće značiti trajnu stabilizaciju. Hrvatska tako ulazi u kolovoz s toplinom, ali bez klasičnog ljetnog žara, uz povremene pljuskove koji će i dalje remetiti planove onih u potrazi za čistim ljetnim nebom.