Ujedinjeni narodi ponovno su oglasili uzbunu zbog sve dublje humanitarne katastrofe u Pojasu Gaze, opisujući pothranjenu djecu kao „hodajuće kosture” i upozoravajući da ovakvu razinu gladi svijet „nije vidio od Drugog svjetskog rata”.
• Svako peto dijete u Gazi već je pothranjeno, a broj slučajeva iz dana u dan raste, izvijestila je Agencija UN-a za palestinske izbjeglice (UNRWA). • Ukupno 260 000 djece mlađe od pet godina i oko 100 000 trudnica nema dovoljno hrane; najmanje 81 dijete već je umrlo od gladi. • Bolnice su prepune ljudi koji umiru od pothranjenosti, a medicinsko osoblje radi na rubu snaga. CNN je zabilježio slučaj kirurga koji je „usred operacije pao u nesvijest” i vratio se na posao tek nakon žličice šećera.
Glavni ravnatelj Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus izjavio je da je „velik dio stanovništva Gaze na rubu gladi” te dodao: „Ne znam kako bi se to drukčije moglo nazvati osim masovnim izgladnjivanjem – koje su izazvali ljudi.”
Šest tisuća kamiona s hranom i vodom čeka odobrenje
Više od stotinu humanitarnih organizacija moli Izrael da dopusti ulazak pomoći, a UN poručuje da je „šest tisuća kamiona već spremno” na granici. Izrael, međutim, odbacuje odgovornost za nestašicu hrane i krivi Hamas, dok istodobno dopušta tek ograničene isporuke.
Povjesničar Tvrtko Jakovina u programu RTL Direkta podsjeća da se „gotovo nevjerojatno” čini promatrati te prizore „u 2025. godini” te naglašava kako se bez dogovora o taocima situacija teško može pomaknuti s mrtve točke. „Bez završetka ratnih operacija u jednom trenutku to neće biti dovoljno, tako da se ovakvi prizori vjerojatno mogu samo pogoršavati”, upozorio je Jakovina.
Pregovori o razmjeni talaca, koji su posljednjih dana vođeni u Dohi, privremeno su prekinuti nakon što su se, prema dostupnim informacijama, povukli i izraelski i američki predstavnici. Dok diplomacija zastaje, cijene osnovnih namirnica na tržištima u sjevernoj Gazi lete u nebo. „Ako se i pojave, cijene su toliko visoke da si ih običan čovjek ne može priuštiti”, rekla je 40-godišnja Hanaa Almadhoun za BBC.
Dok svijet traži rješenje, u Gazi se svaka zdjela riže ili bočica vode pretvara u pitanje života i smrti. „Ovo naprosto traje predugo”, zaključuje Jakovina, a UN upozorava da – bez hitnog i neometanog pristupa pomoći – brojke o gladi mogu postati još strašnije.