Europska komisija predstavila je nacrt proračuna za razdoblje 2028.–2034., vrijedan oko 2 bilijuna eura, i pritom najavila ukidanje programa LIFE – jedinog zasebnog mehanizma Unije namijenjenog financiranju okolišnih projekata.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen pokušala je potez prikazati pozitivno: „Imat ćemo cilj od 35 % za klimatska i biološka ulaganja, što iznosi oko 700 milijardi eura.” No taj je iznos manji od sadašnjih 771 milijardu eura koja su u proračunu izričito rezervirana za klimu (658 milijardi) i bioraznolikost (113 milijardi).
Novi višegodišnji financijski okvir (VFO) podijelit će zeleno financiranje u dva stupa:
- Fond za konkurentnost Europe (ECF) od 410 milijardi eura, namijenjen „čistoj tranziciji i dekarbonizaciji industrije“.
- Oko 1 bilijun eura raspoređenih kroz ostale prioritete, uključujući poljoprivredu, ruralni razvoj i sigurnost.
Povjerenica za okoliš Jessika Roswall poručila je da Komisija „ostaje snažno posvećena okolišnim prioritetima”, navodeći vodno gospodarstvo, kružno gospodarstvo i bioekonomiju kao ključna područja novog fonda.
Međutim, zelene organizacije strahuju da će kombiniranje svih ulaganja pod jedinstveni cilj od 35 % potisnuti zaštitu prirode u korist industrijskih projekata koji se prezentiraju kao zeleni.
• „Gubitak LIFE-a nije pojednostavljenje, nego sabotaža. Program donosi ciljana i isplativa rješenja za prirodu, klimu i javno zdravlje”, upozorio je Patrick ten Brink iz Europskog ureda za okoliš (EEB).
• WWF-ova direktorica za europske politike Ester Asin drži da bi zajednički cilj mogao ostati „tek PR vježba”.
• Andras Krolopp iz The Nature Conservancy podsjetio je da EU već ima godišnji manjak od 19 milijardi eura za obnovu prirode te da ukidanje izdvojenog financiranja taj jaz samo produbljuje.
Progresivni europarlamentarci dijele zabrinutost. Zastupnik Zelenih Rasmus Nordqvist nazvao je prijedlog „neodgovornim i kratkovidnim” jer ostavlja bioraznolikost bez posebnog izvora sredstava.
Egzistencijalni udar za NGO-e
Program LIFE svake godine izravno pokriva oko 15 milijuna eura operativnih troškova ekoloških nevladinih organizacija. Bruxelles tvrdi da bi se pomoć ubuduće mogla dodjeljivati kroz nacionalne programe, ali zasad nije jasno prema kojim kriterijima ni hoće li udruge zadovoljiti uvjete vezane uz konkurentnost ili nacionalne prioritete.
EEB upozorava da bi „ukidanjem LIFE-a temeljno financiranje okolišnih NGO-a moglo nestati, čime bi civilno društvo ostalo bez resursa za provedbu i nadzor politika”. Nordqvist dodaje da VFO mora osigurati „značajno sudjelovanje javnosti u donošenju odluka i provedbi proračuna EU-a”.
Sljedećih mjeseci Komisija će o prijedlogu pregovarati s državama članicama i Europskim parlamentom, a ishod će pokazati hoće li program LIFE preživjeti ili će, kako tvrde kritičari, nestati u novoj proračunskoj arhitekturi.