Britanski i francuski dužnosnici najavljuju pilot-program kojim bi se smanjio broj opasnih prelazaka La Manchea malim čamcima. No, prema upozorenju humanitarnog sektora, dogovor će spasiti živote samo ako se u njegovu provedbu ugradi jasna zaštita za ljude koji bježe od progona.
Alex Fraser, direktor službi za izbjeglice pri Britanskom Crvenom križu, podsjetio je na „ponosnu britansku tradiciju pružanja utočišta“ i poručio da je međunarodna suradnja nužna za rješavanje globalnog raseljavanja. Istaknuo je tri ključna elementa bez kojih, smatra, dogovor ne može uspjeti:
- Otvorenost i brzina postupka – program mora biti dostupan svim osobama kojima je potrebna zaštita, uz jednostavnu i pravednu proceduru. Samo tako će, kaže Fraser, legalni put postati stvarna alternativa krijumčarima.
- Humanost i suosjećanje – organizacija strahuje da bi novi sustav mogao dovesti do većeg broja pritvaranja. „Znamo kakve posljedice zatočenje ima na fizičko i mentalno zdravlje“, upozorava Fraser. Traži detaljne procjene ranjivosti i individualiziranu podršku tijekom cijelog procesa.
- Spajanje obitelji – program mora omogućiti ulazak ljudima koji u Ujedinjenom Kraljevstvu imaju bliske rođake, uključujući braću i sestre. Prema iskustvu Crvenog križa, obiteljsko okruženje presudno je za oporavak i integraciju izbjeglica.
„Iza svakog broja nalazi se čovjek s nadama i strahovima“, naglasio je Fraser, podsjećajući da su mnogi na tom putu već izgubili živote. Humanitarci stoga apeliraju na vladu da se prilikom provedbe dogovora vodi upravo tim principima – kako bi se pružila sigurna luka, a ne otvorila nova poglavlja patnje.