Prije točno sto godina u Teheranu je započelo razdoblje dinastije Pahlavi, posljednje koja je vladala Iranom sve do Islamske revolucije 1979. godine. Obitelj Pahlavi na vlast je stigla nakon državnog udara kojim je s prijestolja uklonjena sasma istrošena dinastija Kadžar.
• Reza-kan, 42-godišnji zapovjednik Perzijske kozačke brigade, iskoristio je potporu Londona i zasjeo na vlast. Naslijedio je zemlju razorenu Prvim svjetskim ratom i višegodišnjom podjelom na britansku, rusku i neutralnu zonu interesa.
• Kada je boljševička vlast 1917. ukinula raniji britansko-ruski sporazum, britanska vojska preuzela je gotovo cijeli Iran i nametnula ugovor o protektoratu. Posljednji Kadžarski šah Ahmed bio je mlad, nemoćan i okružen korupcijom, pa su promjene postale neizbježne.
• Nova sekularna vlast ukinula je vjerske sudove, a status žena vidljivo se popravio: šah Reza Pahlavi zabranio je nošenje hidžaba nastojeći društvo uskladiti sa zapadnim normama. Gradovi su u međuratnim desetljećima postali pozornica rock 'n' rolla, mini-suknji i susreta s američkim predsjednicima – simbolima otvorenosti prema Zapadu.
Upravo ta zapadnjačka modernizacija, provođena odozgo i bez šireg društvenog konsenzusa, kasnije će postati jedan od ključnih okidača nezadovoljstva koje je 1979. izbacilo monarhiju iz zemlje. No u međuratnim godinama Iran je pod Pahlavijima izgledao radikalno drukčije nego što će postati nakon revolucije – sekularan, kulturno živ i sve dublje umrežen s američkim i europskim partnerima.