Beograd i deseci drugih gradova u ponedjeljak su drugi dan zaredom blokirani masovnim prosvjedima. Nakon subotnjeg studentskog okupljanja u centru srbijanske metropole, tisuće građana preplavile su prometnice tražeći prijevremene parlamentarne izbore.
Najnapetiji trenutak zabilježen je kad su policijska vozila „velikom brzinom” ušla među prosvjednike; snimka je ubrzo eksplodirala na društvenim mrežama. Policija je u svitanje razbila barikade bez upotrebe pendreka, ali je, prema studentskim izvorima, privela više od 30 sudionika zbog „narušavanja javnog reda i mira” te „pripreme rušenja ustavnog poretka”.
Vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić smatra da trenutni val nezadovoljstva još nije dosegnuo vrhunac:
„Još uvijek ovo nije kulminacija… i dalje se to sve može ugasiti, ali i dalje je moguće da dođe i do pojačanog nasilja.”
Heterogeni bunt Avdagić vidi „dijapazon raznih političkih opcija” u pokretu, od ljevice do nacionalista. Nedostatak jasnog vodstva smatra ključnom slabošću:
„Pokret koji nema glavu i rep… teško je da može proizvesti pravi politički pritisak u kontekstu izazivanja prijevremenih izbora.”
Optužbe iz predsjedničkog ureda da se radi o „izvana orkestriranoj” akciji analitičar ocjenjuje neuvjerljivima: „Takve ozbiljne optužbe nije potkrijepio niti jednim relevantnim dokazom.”
Je li moguć izlazak na birališta? Posljednji parlamentarni izbori održani su krajem 2023., a redovni su tek 2027. godine. Vučićev SNS drži stabilnu većinu. Avdagić podsjeća da se slična politička sigurnost jednom raspršila:
„I Slobodan Milošević je smatrao da je prilično siguran… ali se opet dogodio taj trenutak.”
Ipak, analitičar procjenjuje da predsjednik nema razloga riskirati:
„Ne vidim razlog da Vučić raspisuje izbore osim kad procijeni da mu to pogoduje.”
Što dalje? Proljećno-ljetni raspored, visoke temperature i godišnji odmori već su, kaže Avdagić, „razvodnili” energiju pokreta. Nastavi li se mobilizacija i preko ljeta, jesenski mjeseci mogli bi donijeti „vruću jesen”, no to ostaje otvoreno pitanje.
Za sada, ulice Srbije ostaju glavno poprište borbe između raznolikog građanskog bunta i vlasti sigurne u svoju parlamentarnu aritmetiku.